W Kościele wspomnienie świętego Jana Pawła II

Dziś w Kościele wspomnienie świętego Jana Pawła II. Te datę wybrano wraz z ogłoszeniem go błogosławionym. Tego dnia przypada rocznica uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka.

Ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz podkreślił, że wraz z objęciem stolicy piotrowej przez Jana Pawła II Polska stała się liczącym na arenie międzynarodowej krajem.

„Jan Paweł II sprawia, że my jako Polacy mieliśmy coś do powiedzenia Europie i byliśmy słuchani, właśnie jako Polacy, jako naród Polski i katolicki” – mówił. Zaznaczył, że dziś, gdy „Unia Europejska narzuca nam swoje absurdalne pomysły, a my jesteśmy zmuszeni do wysłuchiwania tych pomysłów i przyjmowania ich za dobrą monetę” potrzebujemy Jana Pawła II dla zachowania naszej godności jako katolicy, Polacy i Europejczycy. Jak wskazał ksiądz Paweł Bortkiewicz. priorytetem w nauczaniu Jana Pawła II była obrona ludzkiego życia i rodziny, które także dziś są tematami aktualnymi. Kapłan przypomniał słowa papieża, który mówił, że przyszłość świata idzie przez rodzinę. Tłumaczył, że chodzi także o przyszłość Polski opartej na rodzinie, czyli związku małżeńskim mężczyzny i kobiety. Przypomniał homilię papieża podczas pielgrzymki do Polski, wypowiedzianej w Kielcach, gdy Ojciec Święty protestował przeciwko takiemu rozumieniu wolności, która zagraża i niszczy ludzkie życie. Ksiądz Paweł Bortkiewicz odniósł się także do dzisiejszego posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego, który ma orzec, czy zapisy o dopuszczalności aborcji z powodu tak zwanej przesłanki eugenicznej, są zgodne z Konstytucją.

„Członkom Trybunału, którzy będą decydować o zgodności bądź niezgodności z Konstytucją ustawy aborcyjnej, ośmielam się przywołać słowa Jana Pawła II z 22 października 1978 roku – nie lękajcie się” – mówił ksiądz Bortkiewicz. Jak zaznaczył, nie powinni się lękać decyzji, „która będzie otwarciem drzwi Chrystusowi, wyrazem prawdy, wyrazem stanięcia po stronie prawdy i życia” Jan Paweł II został wybrany papieżem 16 października 1978 roku. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. W tym samym roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja Papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Jędrzejczyk/w to/ MG

Jan Paweł II – Wikipedia, wolna encyklopedia

foto: żródło Wikipedia

facebook
by e-smart.pl