Powstało Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa i Myśli Narodowej

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński otworzył w Warszawie Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa i Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Placówka będzie miejscem do debaty, a także działalności wystawienniczej. Jak mówił wicepremier Piotr Gliński podczas konferencji prasowej, jest to instytucja powołana do pracy naukowej dotyczącej myśli narodowej i chrześcijańsko-demokratycznej. „Są to nurty polskiego dziedzictwa kulturowego, które w dużej mierze były zaniedbywane. Dzięki temu Centrum Edukacyjnemu będzie można wzbogacić debatę publiczną” – dodał minister.

Piotr Gliński nawiązał również do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Ta sytuacja dowodzi, że losy państw i całej cywilizacji zależą od tego, czy ludzie są zdolni do obrony. Dlatego tak ważna jest dyskusja o wartościach narodowych” – podkreślił Piotr Gliński. Centrum będzie współpracowało między innymi z nauczycielami historii i języka polskiego oraz ze studentami.

„Przygotowaliśmy w formie pilotażowej dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego źródłoznawcze rozpoznanie archiwalnych dokumentów” – powiedział szef Instytutu Jan Żaryn powiedział. Poza edukacją, szkoleniami dla nauczycieli i wystawami, w Centrum dostępna jest biblioteka oraz dwie dodatkowe sale, gdzie będą wyświetlane filmy odnoszące się do tematyki II Rzeczpospolitej.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Dadura/i pp/w kj/ MG

facebook
by e-smart.pl