Wiceminister cyfryzacji D. Standerski: unijne przepisy dot. sztucznej inteligencji zagwarantują poszanowanie praw człowieka

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski jest przekonany, że unijne przepisy dotyczące sztucznej inteligencji zagwarantują poszanowanie praw człowieka.

Parlament Europejski przegłosował nowe przepisy regulujące sztuczną inteligencję. Ustawa, która ma zobowiązać ją do przestrzegania praw Unii Europejskiej wejdzie w życie prawdopodobnie w maju.

„Nikomu wcześniej nie udało się wypracować tak kompleksowego prawa w obszarze sztucznej inteligencji. Dziś to się udało i mamy przed sobą nową rzeczywistość prawną, którą musimy wspólnie zagospodarować” – podkreśla wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski w komunikacie. Nowe rozporządzenie zakłada wyznaczenie Europejskiej Rady ds. Sztucznej Inteligencji oraz wyłonienie organów krajowych w poszczególnych państwach członkowskich. Ich zadaniem będzie zapewnienie skutecznego egzekwowania nowych przepisów na poziomie krajowym.

„Traktujemy to wyzwanie bardzo poważnie. Wspólnie z ekspertami i ekspertkami chcemy wypracować mądry, przyjazny i bezpieczny ekosystem sztucznej inteligencji. To jeden z obszarów, na którym skoncentrujemy się w trakcie przyszłorocznej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej” – napisano w komunikacie.

Wdrożenie dokumentu Artificial Intelligence Act wymaga powołania lub wybrania spośród istniejących już instytucji tych, które będą nadzorować i regulować rynek sztucznej inteligencji. Wiceminister Dariusz Standerski zaznaczył w komunikacie, że na poziomie krajowym konieczne będzie wprowadzenie także przepisów dotyczących systemów sztucznej inteligencji tak, aby ułatwić rozwijanie i testowanie innowacji, zanim zostaną one wprowadzone do obrotu lub oddane do użytku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/mc.gov.pl/d mile/w dw/ MG

facebook
by e-smart.pl