Zbiórka na pomoc noworodkom w Tanzanii: “Inkubator nadziei”

Pomoc noworodkom jest głównym zadaniem nowego programu Polskiej Misji Medycznej.

Organizacja rozpoczęła szkolenia lekarzy i pielęgniarek w Tanzanii, a w planach ma podobne działania w Birmie. Będzie też kupować sprzęt dla szpitali w tych krajach.

Szpital w Nyangao na południu Tanzanii jest jedną z placówek, którą opiekuje się Polska Misja Medyczna. Na oddziale neonatologii nie ma wolnych łóżek, a szpital nie jest odpowiednio wyposażony. “Problemem jest niedobór sprzętu jednorazowego, takiego podstawowego dla nas: opatrunków, gazików, plastrów, gipsu. Nie ma na przykład prześcieradeł, pościeli w łóżkach, a pacjenci leżą bezpośrednio na materacach” – mówi Piotr Taborowski, lekarz, który w ramach programu Polskiej Misji Medycznej pojechał do Tanzanii. Polska Misja Medyczna rozpoczęła szkolenia lekarzy w Tanzanii i kupuje miejscowym szpitalom sprzęt.

Każdego roku na świecie umiera 2,5 miliona dzieci w pierwszym miesiącu życia. “Te pierwsze cztery tygodnie decydują o tym, zwłaszcza tutaj w Afryce, czy to dziecko przeżyje, czy będzie się prawidłowo rozwijać, czy jednak będzie niepełnosprawne, bądź umrze” – podkreśla Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

W afrykańskiej Tanzanii polscy lekarze nie tylko pracują w szpitalach, ale także jeżdżą po wsiach, by szkolić matki. Część Afrykanek bowiem nie wie, jak prawidłowo odżywiać się w ciąży, jak i czym się leczyć. Kobiety mają do szpitala często po kilkanaście kilometrów, co powoduje, że wiele dzieci umiera w czasie porodu, bo matki trafiają do szpitali zbyt późno. Polska Misja Medyczna zbiera pieniądze na pomoc noworodkom w ramach programu “Inkubator nadziei”. Szczegóły zbiórki można znaleźć na stronie internetowej organizacji www.pmm.org.pl.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ PMM/w dwi/MG

#Tanzania – #PMM – #pomoc

facebook
by e-smart.pl