482 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, presja migracyjna nadal na wysokim poziomie

Straż Graniczna odnotowała wczoraj 482 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.”Zatrzymano 8 nielegalnych imigrantów, to 6 obywateli Iraku i 2 Iranu. Pozostałym próbom funkcjonariusze Straży Granicznej zapobiegli”- przekazała Polskiemu Radiu rzeczniczka Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska.

Jak dodała, za pomocnictwo polscy strażnicy zatrzymali wczoraj 5 cudzoziemców: 2 obywateli Gruzji, oraz obywateli Ukrainy, Syrii i Iraku.

Podporucznik Anna Michalska oceniła, że nie można mówić o żadnej stabilizacji na granicy z Białorusią. „Prawie 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy to jest bardzo dużo i ta presja migracyjna utrzymuje się na wysokim poziomie. O stabilizacji będziemy mogli mówić, jeśli nie będziemy mieli takich prób albo to będzie tak jak w minionym roku czy 2 lata temu – kilka, kilkanaście” – powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej.

W ośrodkach Straży Granicznej przebywa obecnie około 1600 nielegalnych migrantów. Osoby złapane na przejściu przez zieloną granicę są identyfikowane, a następnie – jak dodała podporucznik Michalska – „trafiają w procedurę uchodźczą, jeśli składają wnioski o objęcie ochroną międzynarodową, lub w procedurę zobowiązującą do powrotu do kraju pochodzenia”.

Od początku października polska Straż Graniczna odnotowała ponad 6 tysięcy 700 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski, a od początku roku – ponad 18 tysięcy. Większość z nich przypadło na ostatnie cztery miesiące. Zatrzymywani migranci pochodzą głównie z Iraku. Są przywożeni w pobliże granicy przez białoruskie służby.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Darmoros/w dyd/MG

facebook
by e-smart.pl