Certyfikat Mamy i Taty - Książka Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Monika Chilewicz

Wbrew temu, czego można by oczekiwać po tytule, Tatry. Przewodnik dla dużych i małych nie jest książką o formacie pasującym do plecaka na górską wędrówkę. To dobrze, bo gdyby zachować wszystkie zawarte w niej informacje, musiałaby być gruba, a co za tym idzie ciężka, więc przeszkadzałaby na szlaku. Jej duży format sprzyja natomiast temu, do czego książka została wymyślona, czyli spokojnej lekturze. Posłuży też tym, którzy w Tatrach nie byli, a chcieliby się przygotować do wyprawy, albo miłośnikom gór stęsknionym za szlakami, pięknymi widokami czy góralską kulturą. Trzecią grupą są ci, którzy po prostu chcą się czegoś dowiedzieć o naszych najwyższych górach, choć mam wrażenie, że oni prędzej czy później znajdą się w pierwszej albo drugiej kategorii. Bowiem Tatry to książka, która tak dokładnie i ciekawie przedstawia tę krainę, że nie sposób nie zapragnąć zobaczyć tego wszystkiego na własne oczy.

Autorami przewodnika są pisarka Barbara Gawryluk oraz Paweł Skawiński. Gawryluk znana jest z górsko-zwierzęcych tematów, chociażby jako twórczyni książek o psach Dżoku czy Balticu oraz czteroczęściowej opowieści o tatrzańskim świstaku Gwizdku. Tu natomiast prowadzi opowieść, jest głosem narratora, podczas gdy przewodnikiem po tatrzańskim regionie jest Skawiński, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), prawdziwy przewodnik tatrzański i ratownik ochotnik. To on ze swoim doświadczeniem i autorytetem jest niejako gwarantem rzetelności książki. Jego rysunkowa postać w mundurze TPN pojawia się niemal na każdej stronie. Lektura Tatr przynosi nam solidną porcję wiedzy z wielu dziedzin związanych z górskimi wędrówkami. Dowiadujemy się, jakie i czym powodowane (to ważne, dzieci lubią wiedzieć, dlaczego!) zasady zachowania obowiązują na terenie TPN, jaki ekwipunek przygotować na górską wędrówkę i od jakich szlaków zacząć. Poznajemy specyficzne wymagania, jakie stawia turystyka wspinaczkowa oraz jaskiniowa. Przewodnik przybliża nam zwierzęta najbardziej kojarzone z Tatrami: niedźwiedzie, kozice i świstaki, również lisy, rysie i wilki. Oddzielny rozdział poświęcony jest tatrzańskim ptakom. Odkrywamy sekrety górskich stawów, potoków i wodospadów, w tym Wielkiej Siklawy, która okazuje się być dwadzieścia metrów wyższa niż słynna Niagara! Dyrektor Skawiński tłumaczy nam, do czego służą schroniska i jakich smakołyków mogą się w nich spodziewać strudzeni wędrowcy. Przy okazji opowieści o schronisku na Hali Kondratowej dowiadujemy się, czym jest lawina, czym się różnią poszczególne stopnie zagrożenia lawinowego oraz jaką rolę w akcjach ratunkowych pełnią psy. W ramach odpoczynku po górskiej wędrówce odbywamy spacer po Zakopanem, poznajemy jego historię i opowieść, która tłumaczy jego nazwę. Zachęceni przez przewodnika tylko na chwilę wpadamy na Krupówki, zaglądamy raczej w ciche zaułki, szukając śladów znanych ludzi kultury, którzy przez lata odwiedzali Zakopane. Wreszcie spotykamy tutejszych górali, uczymy się ich gwary, poznajemy stroje i zwyczaje, a także typowe potrawy góralskiej kuchni. Oczywiście nie może też zabraknąć wycieczki na Wielką Krokiew, obowiązkowego punktu programu dla każdego miłośnika skoków narciarskich oraz przejażdżki kolejką linową na Kasprowy Wierch.

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych to piękna, bardzo starannie wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego książka. Duży format sprzyja tej tematyce, bo dzięki dużym stronicom możemy podziwiać ilustracje górskich krajobrazów i poznać tak wiele szczegółów dotyczących tej krainy. Za stronę graficzną odpowiada znakomity, wielokrotnie nagradzany ilustrator Adam Pękalski. Jego zasługą jest nie tylko atrakcyjna szata graficzna, ale też dobre i czytelne rozplanowanie tak wielu informacji. Choć pełna treści, książka nie jest przeładowana, czyta się ją dobrze, bez efektu oczopląsu, kiedy sami nie wiemy, w którą stronę patrzeć, a każdy szczegół woła o naszą uwagę. Tutaj oko wędruje po kartkach w sposób naturalny, harmonijny i celowy.

 

Autorka jest filologiem angielskim i księgarzem, obecnie pełni funkcję dyrektor generalnej Fundacji Mamy i Taty. Prywatnie żona i mama pięciorga dzieci.

facebook
by e-smart.pl