Przeprowadzono ekshumację szczątków rodziny Ulmów

W ramach przygotowań do beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci archidiecezja przemyska i Instytut Pamięci Narodowej przeprowadziły tzw. rekognicję kanoniczną, czyli ekshumację i rozpoznanie doczesnych szczątków rodziny.

Wykonaną ją w dniach 30 marca – 1 kwietnia na cmentarzu parafialnym w Markowej oraz w Zakładzie Patomorfologii z Pracownią Histopatologii i Cytologii Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

W obecności świadków, przedstawicieli IPN oraz Trybunału Biskupiego ekshumację prowadził zespół biegłych specjalistów medycyny sądowej i patomorfologii. Czynności wykazały, że doczesne szczątki rodziny Ulmów są całkowicie zeszkieletowane, pozbawione tkanek miękkich, lekkie, suche i odtłuszczone, objęte zmianami erozyjnymi i nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego.

Szczątki zostały złożone w specjalnie przygotowanym – wybranym przez arcybiskupa Adama Szala – miejscu, w oczekiwaniu na moment, gdy zostaną przewiezione do kościoła parafialnego w Markowej podczas beatyfikacji Rodziny Ulmów.

Uroczystość odbędzie się 10 września w Markowej.

IAR/IPN/#Zielenkiewicz/w dw/ MG

facebook
by e-smart.pl