Ważne: Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych

Wdrażanie konwencji o prawach niepełnosprawnych będzie przełomową zmianą w kwestii świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, którą resort rodziny i polityki społecznej zaprezentuje na dzisiejszym posiedzeniu rządu.

Na antenie Programu 1. Polskiego Radia minister Marlena Maląg podkreśliła, że nowa regulacja będzie dotyczyła przyznania świadczenia wspierającego przypisanego nie do opiekuna, ale do osoby z niepełnosprawnością.

Wysokość wsparcia to dwukrotność renty socjalnej, a świadczenie – jak zapewniła Marlena Maląg – będzie co roku waloryzowane. „Będziemy etapowo wdrażać to świadczenie wspierające. W pierwszym roku – czyli od 1 stycznia 2024 roku – będzie ustalenie potrzeby wsparcia” – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej.

Minister Maląg dodała, że to rozwiązanie zostało wypracowane z osobami niepełnosprawnymi oraz ich opiekunami. Rodzina będzie mogła podjąć decyzję, który wariant pomocy wybiera. „Czy przechodzą na nowe świadczenie, czyli świadczenie wspierające – i wtedy opiekun może dowolnie pracować. Nie ma żadnego limitu, jeżeli chodzi o pracę, możliwość dostępu do pracy” – wyjaśniła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Dodała, że jeśli opiekun zdecyduje się dalej pobierać świadczenie pielęgnacyjne, to wtedy, przy ustaleniu potrzeby wsparcia, będzie mógł dorobić do sześciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w ciągu roku. Zdaniem minister rodziny i pracy przedstawione zmiany dadzą osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom bezpieczeństwo i prawo do godnego, niezależnego życia.

 

IAR/PR1/d pr/w hm/ MG

facebook
by e-smart.pl