Uwaga: nowe rodzaje paliwa nie do wszystkich aut

Publicysta Polskiego Radia Kierowców Marcin Koczyba powiedział, że nowy rodzaj benzyny, dostępny od wczoraj na stacjach paliw w Polsce, może sprawiać problemy starszym pojazdom.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że ich kierowcy będą musieli zacząć tankować droższą benzynę 98-oktanową. „Mamy do wyboru dwa rodzaje paliwa: E5 i E10. Drugie z nich może źle działać na poszczególne elementy silnika” – powiedział Marcin Koczyba.

Ekspert zaznaczył, że paliwo E10 nie jest wskazane do starszych pojazdów. Ich kierowcy, jak tłumaczył, są skazani na benzynę 98, która zawiera do pięciu procent biokomponentów. „Nie wszystkie pojazdy mogą jednak na niej jeździć” – zaznaczył gość Jedynki.

Od tego miesiąca systematycznie na stacjach będzie wprowadzane nowe paliwo – 95-oktanowa benzyna E10 z zawartością do 10 procent biokomponentów. Zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95, która zawiera do 5 procent biokomponentów. Polska jest osiemnastym krajem w Unii Europejskiej wprowadzającym ten rodzaj paliwa na rynek. To konsekwencja unijnych przepisów, mających na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w sektorze transportu. Takie działania mają wpłynąć na poprawę jakości powietrza w miastach. To, czy nasz samochód może jeździć na nowym paliwie, można sprawdzić na stronie e10.klimat.gov.pl

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR1/d PL/w Wj/MG

facebook
by e-smart.pl