Prezydent Andrzej Duda na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

W trakcie uroczystości podkreślił wyjątkowość uczelni w obliczu pandemii koronawirusa oraz niecodziennych form zajęć, w których studenci będą uczestniczyli w tym roku.

Prezydent zwrócił także uwagę na to, że polskie uczelnie od lat mogą dynamicznie rozwijać się również dzięki działaniom pokoleń Polaków. Zawdzięczamy im zarówno wolność i pokój, jak i bezprecedensowe warunku rozwoju kraju. „Oni walczyli, pracowali i tworzyli także z myślą o nas. Byli lojalni wobec swoich następców. My też chcemy okazać im lojalność, chcemy kontynuować to, co oni rozpoczęli – budowę Polski na miarę ich i naszych marzeń, bezpiecznej, zamożnej i nowoczesnej” – mówił prezydent na Politechnice Warszawskiej.

Podkreślił również, że będzie to możliwe dzięki obywatelskiemu i patriotycznemu wychowaniu elit naszego kraju także na wyższych uczelniach. Według niego szkolnictwo wyższe powinno zadbać o zachowanie trwałych filarów ładu, do których należą wspólny kod kulturowy oraz sfera pojęć i odruchów moralnych. Prezydent Duda powiedział, że polskie uczelnie mogą dawać inspirujący przykład poszanowania wolności przekonań, a jednocześnie przykład troski o jakość i kulturę akademickiej dyskusji. Rzeczową debatę nazwał jednym ze sposobów dociekania prawdy i zaznaczył, że szacunek dla różnych poglądów i punktów widzenia jest niezbędny do postrzegania pełnego obrazu rzeczywistości.

Andrzej Duda podziękował wykładowcom Politechniki Warszawskiej za wkład we współtworzenie przyszłości kraju oraz dobrego imienia Polski na świecie poprzez kształcenie wysokiej klasy kadr naukowych. Dziś studenci polskich uczelni wyższych rozpoczynają rok akademicki. Ze względu na pandemię część placówek zdecydowała się wprowadzić zajęcia mieszane. Na niektórych uczelniach zdalne mają być wszystkie wykłady, większość ćwiczeń i lektoratów, a studenci będą mogli uczestniczyć tylko w laboratoriach czy ćwiczeniach w terenie.Uczelnie przygotowały też zasady funkcjonowania, studiowania i pracy stacjonarnej na ich terenie w czasie pandemii. Wytyczne uwzględniają m.in. noszenie maseczek, dezynfekcję czy wietrzenie sal.IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./d kwi/w hm

facebook
by e-smart.pl