Antifa atakuje!

Istnieje realne ryzyko eskalacji agresji na protestach proaborcyjnych w Polsce w związku z możliwym pojawieniem się na nich bojówek z Niemiec. W rozmowie z portalem Stanisław Żaryn potwierdził, że służby śledzą krążące w internecie doniesienia o przygotowaniach zagranicznych anarchistów oraz ich ruchy. Sprawdzają także, na ile przygotowaniach niemieckich bojówek do przyjazdu do Polski są realne.

Rzecznik zapewnił jednocześnie, że jeżeli jakaś bojówka będzie próbowała dostać się na teren Polski, służby podejmą „stanowcze i zdecydowane działania”. Jak pisze portal tvp.info, pogłoski o zamiarze organizacji lewicowych ściągnięcia z Niemiec anarchistycznych bojówek krążą w internecie od kilku dni. Celem sprowadzenia anarchistów zza granicy miałoby być zaognienie sytuacji w Polsce i spotęgowanie negatywnych emocji, które pojawiły się po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej wydanym w czwartek. Chodzi także o zwiększenie agresji podczas protestów.

Tvp.info przypomina o próbie przedostania się do Polski podjętej przez zagraniczne bojówki anarchistyczne dwa lata temu. 11 listopada 2018 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała Straży Granicznej dane około 400 aktywistów, którzy chcieli przyjechać na Marsz Niepodległości. Większości nie wpuszczono do Polski. W ramach działań przed marszem wspólnie z policją ABW zatrzymało w kraju kilkadziesiąt osób.

Portal zwraca także uwagę na swoją informację z sierpnia o tym, że w „Poczdamie, Berlinie oraz „centrum anarchistycznym” Rozbrat w Poznaniu „lewicowi ekstremiści ćwiczą się w walkach ulicznych, o czym donosił niemiecki dziennik „Die Welt””. Informację portal podał wówczas za Niemieckim Urzędem Ochrony Konstytucji.

Przeciwnicy orzeczenia TK od czwartku wychodzą na ulice w całej Polsce. Dochodzi aktów wandalizmu, niszczenia kościołów i miejsc kultu, napaści na osoby ich broniące oraz policjantów. Zakłócane są nabożeństwa. Niszczone są także pomniki. Wśród wyrażonych wulgarnymi i obraźliwymi słowami haseł, prócz tych popierających aborcję są także żądania ustąpienia rządu.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/tvp.info/d jl/w dyd/ MG

facebook
by e-smart.pl