Czy polskie rodziny zostaną odcięte od energii? Minister Michał Woś o orzeczeniu TSUE w sprawie Turowa

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś określił karę nałożoną na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako kuriozalną i bezprawną. Według niego zamknięcie elektrowni w Turowie nie jest możliwe, ponieważ jest ona ściśle związana z bezpieczeństwem energetycznym Polski.

Zaznaczył również, że Polska nie powinna płacić kar nałożonych przez TSUE. Na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister Michał Woś przypomniał, że postępowanie w TSUE w sprawie Turowa jest jedynie postępowaniem zabezpieczającym i kwestia ta nie jest ostatecznie rozstrzygnięta.

„W trakcie postępowania pani sędzia zdecydowała, że jednak wykona środki zabezpieczające. Jest nałożone postanowienie, że mamy zamknąć kopalnię. W takim postępowaniu zabezpieczającym nie ma z kolei podstawy prawnej w traktatach, żeby nakładać kary finansowe” – wyjaśniał wiceminister Michał Woś.

Dodał, że obecna sytuacja ma znamiona walki politycznej Unii Europejskiej z Polską. Według niego jest to również wyraz dążenia instytucji unijnych do ciągłego rozszerzenia kompetencji Unii Europejskiej. W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce i wnioskowały o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/wcześn./d kwi/w kj/ MG

 

 

facebook
by e-smart.pl