Po pierwsze RODZINA!

dr hab. prof. UAM Michał A. Michalski

Drodzy Czytelnicy i Sympatycy Polskiego Forum Rodziców, jest nam niezmiernie miło, że jesteście z nami, towarzyszycie nam, wspieracie. To dzięki Wam i dla Was staramy się rozszerzać naszą działalność i dostarczać Wam coraz więcej rzetelnej wiedzy i jak najbardziej aktualnych informacji. Dołącza do nas coraz większa liczba autorów, ekspertów, rodziców… Z radością informujemy więc, że rozpoczynamy działania w ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina” ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt –opatrzony szyldem „Rodzina na Antenie” – będziemy realizować we współpracy z Fundacją Mamy i Taty. W rezultacie, w ciągu najbliższych miesięcy będziecie mogli m.in. przeczytać kilkaset publikacji poświęconych życiu rodzinnemu – różnym jego aspektom i wyzwaniom. Zaprosiliśmy do współpracy wybitnych autorów: naukowców, ekspertów, dziennikarzy, ale przede wszystkim rodziców.

Będziemy się starali – tak jak robiliśmy od początku – dostarczać Wam wiedzę, która naszym zdaniem ma fundamentalne znaczenie dla rzeczywistości, w jakiej żyjemy i przyszłości, jaką tworzymy dla naszych dzieci i kolejnych pokoleń. Ten przekaz da się streścić właśnie w haśle „Po pierwsze Rodzina”. Dla nas oznacza ono, że jak dotąd nikt nie wymyślił lepszego niż rodzina rozwiązania dla tworzenia ładu społecznego i rozwoju cywilizacyjnego.

To dzięki rodzinie jesteśmy, a poprzedzające nas generacje były w stanie stworzyć tak wiele osiągnięć, z których dziś korzystamy. Dlatego uważamy, że rodzina jest nie do zastąpienia, będąc ponadczasowym fenomenem, w którym rodzą się i przygotowują do życia w szerszych wspólnotach, organizacjach i strukturach kolejne pokolenia. To w niej – dzięki miłości i pracy rodziców – z nieporadnego niemowlęcia, jakim był każdy z nas, wyrastają samodzielni, dojrzali, wyposażeni w przeróżne talenty i umiejętności dorośli, którzy biorą odpowiedzialność za siebie, swoich najbliższych oraz szerokie kręgi społeczne. Rodzina, która może wydawać się czymś tak zwyczajnym i oczywistym, jest naszym największym skarbem i kluczem do pomyślności i bezpieczeństwa, nie tylko w skali mikro, ale także w skali całych gmin, regionów i państw. 

Oczywiście życie rodzinne, to nie tylko sielanka i temat na hymny pochwalne, to również rozmaite wyzwania, dylematy i codzienne trudności. Ten obszar zagadnień również zostanie przez nas podjęty. Uważamy bowiem, że wciąż zbyt mało uwagi i troski poświęca się w mediach i debacie publicznej doskonaleniu kompetencji małżeńskich i rodzicielskich. Jesteśmy przekonani, że tak jak nie ma rodziny, która na co dzień nie mierzyłaby się z kłopotami i troskami, tak samo nie ma sytuacji i wyzwań, z którymi nie będzie sobie w stanie poradzić, jeśli tylko będzie chciała poszukać rozwiązania czy pomocy.  

Tak jak robiliśmy do tej pory, tak i teraz deklarujemy wsparcie dla rodzin fachową wiedzą i podpowiedziami, w jaki sposób codzienne życie rodzinne może stawać się źródłem satysfakcji i radości. A tym, którzy zastanawiają się i być może przyglądają rodzinie jako potencjalnemu wyborowi życiowemu, chcielibyśmy podpowiedzieć, że rodzina – jako rzeczywistość dynamiczna i czasem nieprzewidywalna (w dobrym tego słowa znaczeniu) – wciąż jest jedną z najlepszych dróg do spełnienia i sukcesu.

Drodzy Czytelnicy i Sympatycy Polskiego Forum Rodziców zapraszamy do lektury naszych artykułów o wyjątkowości rodziny, małżeństwa i rodzicielstwa. Bądźcie więc z nami na polskieforumrodzicow.pl oraz mamaitata.org.pl!

Autor jest prezesem Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie (wydawcy PFR), kulturoznawcą, etykiem gospodarczym, badaczem współzależności miedzy kulturą, rodziną i gospodarką. Profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

facebook
by e-smart.pl