PKP Intercity apelują o wcześniejsze planowanie podróży

Kolejarze apelują, by osoby wybierające się w podróż w związku z Dniem Wszystkich Świętych zaplanowały ją jak najwcześniej. Powodem są obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

Państwowy przewoźnik dalekobieżny PKP Intercity deklaruje gotowość do organizacji bezpiecznych podróży. Rzeczniczka firmy Katarzyna Grzduk przypomina jednocześnie, że w tym roku liczba miejsc w pociągach mniejsza, niż w poprzednich latach, ponieważ obowiązuje limit 50 procent zajętych miejsc. Jak deklaruje rzeczniczka, PKP Intercity stale obserwuje frekwencję we wszystkich swoich pociągach. Widząc zwiększone zainteresowanie połączeniami, w miarę możliwości podejmuje decyzje o wzmocnieniu ich dodatkowymi wagonami oraz dostosowaniu składów do bieżącego obłożenia w pociągach nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości 50 procent miejsc. Tylko w ostatni weekend 17 i 18 października PKP Intercity wzmocniło łącznie 77 pociągów 108 wagonami. W trosce o bezpieczeństwo podróży, PKP Intercity ściśle kontroluje poziom zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też cały czas obowiązkowa jest rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów. Jednocześnie pasażerowie mają możliwość zajmowania dowolnych miejsc w obrębie posiadanej klasy wagonu, bez względu na wskazane miejsce na zakupionym bilecie. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Od marca do września 2020 wykonano ponad 225 tysięcy dezynfekcji. Na pokładach pociągów obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży.

Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych. Kolejarze podkreślają, że należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa także przed wejściem do pociągu i po jego opuszczeniu. Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy także pasażerów przebywających między innymi na dworcach i peronach oraz w przejściach podziemnych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że decyzje dotyczące zasad i ewentualnych ograniczeń dotyczących odwiedzin na cmentarzach zostaną podjęte w przyszłym tygodniu. Podkreślił, że decyzje te będą zależały od liczby nowych zakażeń.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Pszoniak/i wz/w dyd./MG

facebook
by e-smart.pl