Sukces polskich uczniów na Euroskills

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pogratulował sukcesów polskim medalistom zakończonych w Austrii zawodów EuroSkills. To najbardziej prestiżowy konkurs umiejętności zawodowych na Starym Kontynencie promujący szkolnictwo branżowe.

Uczestnicy konkurują w kilkudziesięciu dyscyplinach – od fryzjerstwa i gotowania po umiejętności związane z przemysłem 4.0.

Do austriackiego Grazu pojechało 17 Polaków. Trzech zdobyli brązowe medale – w gotowaniu, florystyce i spawalnictwie. Brązowy medalista w gotowaniu Bartosz Wicherek mówił, jak wysoki poziom prezentowali wszyscy uczestnicy. „To było trudne zadanie z uwagi na to, że czołówka, która się ukształtowała, czyli Rosja, Belgia i Polska, pracowała na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Ciężko było dorównać, dotrzymać kroku, ale udało się. Patrząc na punktację, te różnice były bardzo niewielkie, co daje nadzieję, na przyszłość, że naprawdę możemy być najlepsi w tej konkurencji” – zaznaczył.

Brązowy medal w spawalnictwie zdobył Michał Formela, a Piotr Glazik zdobył brąz we florystyce. Polacy startują w tych zawodach od trzech lat, ale – jak mówił dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji odpowiedzialnej za przygotowania uczestników Paweł Poszytek – konkurs jest doskonale znany na całym świecie. „Te zawody można w swoim rozmachu i prestiżu porównać do wszelakich zawodów sportowych, jak mistrzostwa świata, Europy w futbolu, siatkówce, w koszykówce. To dokładnie ma taki sam rozmach, taki sam prestiż” – dodał Paweł Poszytek.

W przyszłym roku w Szanghaju odbędzie się WordSkills – zawody, które gromadzą uczestników z całego świata. Polskie eliminacje do tego konkursu odbędą się pod koniec listopada w Gdańsku.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Szymczakowska/i hk/w hm/ MG

facebook
by e-smart.pl