Istotne wsparcie dla przedsiębiorców

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kontynuację i rozszerzenie wsparcia przedsiębiorców.

Wśród nowych form wsparcia przedsiębiorców jest rozszerzenie możliwości korzystania z estońskiego CIT-u.

Będzie ona przysługiwała firmom, których obroty nie przekroczyły 100 milionów złotych. Podawana wcześniej maksymalna kwota wynosiła 50 milionów złotych. Jak podkreślał Mateusz Morawiecki, oznacza to zerowy podatek dla tych firm, które swój zysk inwestują w Polsce.

Premier mówił, że z rozliczenia metodą estońskiego CIT-u będą mogły skorzystać firmy osiągające obroty do 100 milionów złotych, które – jak ujął – „nie wyciągają zysku w postaci dywidendy”.  „Liczymy na to, że właśnie te rozliczenia przyczynią się do utworzenia dziesiątek tysięcy nowych miejsc pracy w branżach i sektorach zaawansowanych technologicznie” – dodał szef rządu.

Rozliczanie się według zasad estońskiego CIT będzie możliwe od przyszłego roku. Premier zapowiedział jednocześnie walkę z rajami podatkowymi. Służyć mają temu rozwiązania przyjęte przez rząd, które przewidują przeciwdziałanie wyprowadzaniu z kraju należnych Polsce podatków.

Szef rządu podkreślił, że zwalczanie rajów podatkowych jest ważne, ponieważ rzutuje na budżet, a przez to także na możliwość wprowadzenia nowych form wspierania przedsiębiorców. Jak mówił, „wielkie ulgi dla przedsiębiorców”, czyli rozszerzenie możliwości rozliczania się z podatku CIT w wysokości 9 procent, z PIT-u na ryczałcie oraz korzystania z estońskiego CIT-u to dla budżetu koszt – według szacunków – od 3 do 6 miliardów złotych.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/zbiorcza/d jl/w hm/ MG

facebook
by e-smart.pl