Nowe obostrzenia i sankcje związane z COVIDEM

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej z komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem zapowiedział zaostrzenie obostrzeń epidemicznych.

Wprowadzona zostaje polityka „zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających ograniczeń epidemicznych. Generalny Inspektor Jarosław Szymczyk powiedział, że funkcjonariusze zmienią taktykę kontroli stosowania się do obostrzeń sanitarnych. W ostatnich dniach prawnicy policji i resortu zdrowia wspólnie pracowali nad wypracowaniem formuły obostrzeń, które będą łatwiej egzekwowalne.

Adam Niedzielski powiedział, że sytuacja epidemiczna jest poważna, a pandemia wywołana koronawirusem jest śmiertelnym zagrożeniem. Argumentował, że świadczy o tym liczba osób, które w ciągu doby zmarły, będąc zakażone koronawirusem. Było to 58 osób, z czego dwie chorowały na Covid-19, a 56 miało choroby współistniejące. Komentując wzrost liczby zgonów, Adam Niedzielski powiedział, że jest to odroczony efekt wzrostu zachorowań.

Zapewnił, że resort wraz z Instytutem Kardiologii w Aninie prowadzą szczegółową analizę kart zgonów. Zmiany w przepisach sanitarnych zaczną obowiązywać od soboty. Zaostrzone zostają przepisy dotyczące noszenia maseczek. Adam Niedzielski powiedział, że z obowiązku noszenia maseczki tam, gdzie jest to nakazane, zwolnione będą jedynie osoby, które będą miały odpowiedni dokument potwierdzający brak możliwości noszenia maseczki lub zaświadczenie lekarskie. Komendant główny policji Jarosław Szymczyk powiedział, że funkcjonariusze częściej będą karać mandatami osoby, które nie zasłaniają ust i nosa tam, gdzie jest to obowiązkowe. Dotychczas głównym działaniem policjantów w takiej sytuacji były pouczenia. Zmiana proporcji została już zlecona komendantom wojewódzkim policji. „Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić jako funkcjonariusze polskiej policji do obowiązku zasłaniania ust i nosa w tych okolicznościach, które wskazuje rozporządzenie” – zapowiedział Jarosław Szymczyk. Komendant główny policji poinformował, że wczoraj odnotowano 2 tysiące 150 naruszeń przepisów w związku z niezasłanianiem ust i nosa. Wydano 100 mandatów i 50 wniosków o ukaranie. Pozostałe przypadki to były pouczenia. Od początku działań policji odnotowano 165 tysięcy przypadków łamania przepisów dot. zasłaniania ust i nosa. Jarosław Szymczyk powiedział, że nie trwają prace nad zwiększeniem kwot mandatów za łamanie obowiązku zasłaniania ust i nosa. „Nadal pozostaje ta możliwość dla funkcjonariusza policji ukarania mandatem karnym do 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia takiego mandatu chcielibyśmy wprowadzić każdorazowo taki mechanizm, że będzie kierowany wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o wdrożenie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej, aby te dolegliwości były naprawdę odczuwalne” – argumentował.

Komendant główny policji podkreślił, że funkcjonariusze są aktywni w sprawie kontroli obostrzeń epidemicznych. Wczoraj przeprowadzili ponad 4 tysiące kontroli w placówkach handlowych i 2,5 tysiąca w komunikacji. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział także zmiany w prawie dotyczące organizacji zgromadzeń. Poszczególne zgromadzenia, które mogą być rejestrowane na maksymalnie 150 osób, będą musiały być od siebie oddalone o co najmniej 100 metrów. Jarosław Szymczyk powiedział, że dotychczas przepisy dotyczące zgłaszania zgromadzeń, były systematycznie omijane przez organizatorów. Wyjaśnił, że w jednym miejscu było zgłaszanych do nawet kilkudziesięciu zgromadzeń. „Nowe przepisy mają wyeliminować taką możliwość, dać narzędzia policjantom do egzekwowania prawa, a przede wszystkim organom gminy dać możliwość odmawiania rejestracji zgromadzenia w tym samym miejscu” – wyjaśnił Jarosław Szymczyk. Ponadto zakazane ma być udostępnianie lokali do imprez i potańcówek, które są niedozwolone we wszystkich strefach. Jak powiedział minister zdrowia, zdarzało się, że część lokali, które nie mają w swojej działalności gospodarczej robienia imprez, udostępniała swoją przestrzeń w tym celu. Jarosław Szymczyk powiedział, że policjanci będą kontrolować takie miejsca. Adam Niedzielski poinformował, że jego resort chce wykorzystać system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do informowania mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy. Mają one być wysyłane w piątki po południu.

Od najbliższej soboty w strefach żółtych trzeba będzie zasłaniać usta i nos także w przestrzeni otwartej, a w czerwonej lokale gastronomiczne będą czynne tylko do godziny 22. Ponadto zostanie zmniejszona liczba uczestników na imprezach okolicznościowych – w strefie zielonej ze 150 do 100, w żółtej ze 100 do 75. W czerwonej liczba uczestników pozostaje bez zmian – 50 osób. To obostrzenie zacznie obowiązywać po tygodniu. Minister Adam Niedzielski przypomniał, że niezależnie od stref na cmentarzach obowiązuje zasłanianie ust i nosa.

Powiedział, że w kontekście zbliżających się święta Wszystkich świętych i Dnia zadusznego ta informacja będzie popularyzowana, a policjanci będą kontrolować cmentarze.

Minister zdrowia powiedział, że obserwowany jest dynamiczny przyrost osób, które trafiają na hospitalizację lub pod respiratory. Przyznał, że trwa praca nad redefinicją modelu i roli szpitali trzeciego poziomu, czyli tych, które dotychczas nazywane były specjalistycznymi. Te szpitale mają mieć zmieniony charakter. „Żeby po pierwsze w całości były dedykowane walce z Covid, czyli trochę na kształt wcześniejszych szpitali jednoimiennych, ale najważniejsza jest druga funkcja. Te szpitale będziemy nazywali koordynacyjnymi, ponieważ będą brały na siebie ciężar koordynacji ruchu pacjentów w regionie” – wyjaśnił.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wczesn./w Wj/w kj/ MG

facebook
by e-smart.pl