Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka – beatyfikowani

Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi.

Legat papieski kardynał Marcello Semeraro odczytał formułę beatyfikacyjną, a wierni odsłonili wizerunki nowych błogosławionych.

Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy Świętej przewodniczył kardynał Marcello Semeraro.

Obrzęd beatyfikacyjny rozpoczął kardynał Kazimierz Nycz, przedstawiając życiorysy nowych beatyfikowanych. Opowiadając o Prymasie Wyszyńskim, podkreślił jego zaangażowanie w czasie II wojny światowej. Przypomniał, że ksiądz Wyszyński przebywał wtedy w Laskach pod Warszawą, gdzie pełnił funkcję kapelana Armii Krajowej. Mówił także o zmaganiach prymasa z władzami komunistycznymi. Przypomniał, że jego nieugięta postawa doprowadziła go do trzyletniego internowania. „Mimo wielokrotnych szykan ze strony oprawców kardynał Wyszyński notowała w swoich zapiskach „Niczym nie zmuszą mnie do tego, abym ich nienawidził” – powiedział.

Opowiadając o życiu matki Czackiej, kardynał Nycz przypomniał, że przyszła błogosławiona utraciła wzrok w wieku 22 lat na skutek wypadku. „Dzięki żarliwej wierze nie załamała się, ale przyjęła to wydarzenie jako znak osobistego powołania i poświęciła się pomocy ociemniałym” – powiedział. Dodał, że matka Czacka okazywała miłość każdemu bliźniego, nie zwracając uwagi na niechęci narodowościowe.

Prymas przeciwstawiał się ideologii, która oddalała od człowieka prawdę zawartą w ewangelii Chrystusa. „W walce o godność Polaków często powtarzał „kto nienawidzi, już przegrał” – mówił. Kardynał Semeraro przypomniał również posługę matki Czackiej. Powiedział, że poprzez swoją nadzwyczajną pracowitość i zaangażowanie błogosławiona pokazuje nam, że nie istnieją przeszkody dla tych, którzy pragną kochać Pana Boga i jak on miłować. Dodał, że matka Czacka wśród licznych życiowych trudności potrafiła potwierdzać wierność Panu Bogu.  Portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis specjalny wyszynski.polskieradio.pl. Uruchomiony został też serwis specjalny poświęcony matce Elżbiecie Róży Czackiej czacka.polskieradio.pl.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / d mk/i hk/w to/MG

facebook
by e-smart.pl