Nasz news: Co oznacza dla uczniów objęcie Polski żółtą strefą?

Rodzice zadają nam pytania, co żółta strefa oznacza dla uczniów. Poniżej podajemy najnowsze informacje o sytuacji szkół oraz nowych obostrzeniach dla uczniów i rodziców.

W związku z postępującą pandemią COVID-19 oraz wykryciem 4280 nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń, premier Mateusz Morawiecki ogłosił na czwartkowej konferencji objęcie żółtą strefą całego kraju. Obostrzenia zostaną wprowadzone w sobotę 10 października. Tego samego dnia rząd przedstawi szczegółowe decyzje dotyczące szkolnictwa.

 

– W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące szkół w kolejnych tygodniach. Na dzień dzisiejszy mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza, dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć – oznajmił premier.

 

– Dzisiaj ponad 98 procent szkół funkcjonuje we w miarę normalny sposób. Ale również dostrzegam rosnącą absencję uczniów, bo te statystki również dostajemy. To oznacza, że być może trzeba będzie znowu dokonać pewnego ograniczenia, ale o tym zakomunikujemy w stosowny czasie. Przestawimy nasz stan wiedzy i nasze decyzje dotyczące tego aspektu sprawy, czyli szkolnictwa, w sobotę – zapowiedział szef rządu.

 

7 października w mediach społecznościowych pojawiła się grafika, według której od 20 października zajęcia w szkołach ponownie miałyby zostać zawieszone. Informację tę zdementowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

– Nie ma decyzji, aby od 20 października zawiesić wszystkie zajęcia stacjonarne w szkołach. Blisko 99 proc. szkół i placówek w Polsce pracuje stacjonarnie. Tylko w około 1 proc. prowadzone jest nauczanie zdalne lub mieszane. Ta grafika to fake news – brzmiał komunikat MEN, wydany 7 października.

Dotychczasowe propozycje obostrzeń oraz zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej dla dyrektorów szkół oraz placówek publicznych i niepublicznych w strefach czerwonych i żółtych wyglądają następująco:

– ustalanie czasu, w którym uczniowie poszczególnych klas będą mogli wejść do budynku,

– ograniczenie do minimum przebywania osób trzecich na terenie placówki,

– zakaz organizacji wycieczek szkolnych i wyjść grupowych,

– dezynfekcja dłoni przed korzystaniem z urządzeń i sprzętu szkolnego (zwłaszcza w szkołach o profilu zawodowym),

– wprowadzenie obowiązku zachowania dystansu między uczniami w korytarzach i szatniach,

– obowiązek noszenia przez dzieci oraz pracowników szkoły maseczek ochronnych podczas zajęć lekcyjnych, a także osłona ust i nosa w przestrzeni wspólnej szkoły i pokojach nauczycielskich,

– ograniczenie rotacji uczniów między salami lekcyjnymi i przypisanie jednej sali do jednej klasy,

– organizacja zajęć wychowania fizycznego na otwartej przestrzeni terenu szkoły,

– obowiązek pomiaru temperatury ciała pracownika placówki termometrem bezdotykowym przy wejściu do szkoły. Jeżeli ta wskazuje 38 stopni lub więcej, pracownik nie może podjąć pracy,

– obowiązek kontaktu z rodzicami bądź opiekunami dziecka wykazującymi objawy choroby (temperatura wskazująca lub przekraczająca 38 stopni) i izolacja ucznia do czasu odebrania go z placówki.

 

W czwartek 8 października Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o bieżącym stanie funkcjonowania przedszkoli, szkół i placówek oświatowych:

47 663 szkoły pracują w trybie stacjonarnym (98,31 proc. wszystkich);

674 szkoły przeszły w tryb mieszany (1,39 proc. wszystkich);

147 szkół funkcjonuje w trybie zdalnym (0,30 proc. wszystkich).

 

Kolejne wytyczne zostaną ogłoszone prawdopodobnie w piątek w godzinach popołudniowych lub wieczornych oraz w sobotę.

Informacje będziemy aktualizować na bieżąco

 

źródła: dorzeczy.pl, echodnia.eu, kobieta.onet.pl, portalsamorzadowy.pl, twitter.com, materiały własne

 

Dariusz Kloch

opr. MG

 

#COVID – #pandemia – #szkoły – #ZdalnaEdukacja

facebook
by e-smart.pl