Msza św. w intencji kanonizacji w 36. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych w Kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie biskup Jarecki odprawił Mszę świętą z modlitwą o jego kanonizację.

Brutalnie zamordowany w okresie PRL, podczas Mszy Świętych za Ojczyznę otwarcie bronił ideałów „Solidarności”, sprzeciwiał się przemocy oraz krytykował nadużycia komunistycznej władzy.

Biskup Piotr Jarecki przywołał nieprzemijające słowa – dewizę kapelana „Solidarności” „Zło dobrem zwyciężaj”. „Nikomu złem za zło nie odpłacajcie. Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj. Taką zasadą kierował się w prowadzonym przez siebie duszpasterstwie błogosławiony kapłan Jerzy Popiełuszko. W swojej kapłańskiej misji, do której powołał go jedyny i wieczny kapłan Jezus Chrystus nie ograniczał się do kultu wewnątrzkościelnego ale nadawał jej wymiar szerszy. Wymiar społeczny i ojczyźniany.”- podkreśla postawę ks. Jerzego hierarcha. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki w homilii podkreślił, że wiara działa przez miłość, do której nawoływał niezłomny duchowny. „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko nadawał wierze wyrażonej w miłości wymiar narodowy. Używając słów papieża seniora Benedykta XVI – wierze nadawał wymiar miłości „makro” – tej wielkiej miłości. W swoim przepowiadaniu nawoływał nie tylko do miłości najbliższych osób: w rodzinie, w przyjaźni, w sąsiedztwie. Ale głosił miłość do Ojczyzny, czyli nadawał miłości chrześcijańskiej wyprowadzonej z wiary wymiar uniwersalny.”- wyjaśniał bp Piotr Jarecki. Msze Święte za Ojczyznę odprawiane przez kapelana „Solidarności” w kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie gromadziły tysiące ludzi. W homiliach przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu, głosząc zasadę „zło dobrem zwyciężaj”. Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany. Zginął 19 października 1984 roku w wieku 37 lat. Uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki, w drodze powrotnej do Warszawy po Mszy Świętej odprawionej w parafii świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Po śmiertelnym pobiciu oprawcy wrzucili ciało księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jako męczennik za wiarę został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym. Papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem “Solidarności”. Obecnie trwa Jego proces kanonizacyjny.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Wosiek/w dyd/ MG

facebook
by e-smart.pl