Jak zachęcić dzieci do czytania?

Czasami zdarza się, że czytanie sprawia dzieciom trudności, przez co czują do tego niechęć, ale nie wiemy o tym, dopóki nie zostanie postawiona odpowiednia diagnoza, jak np. problemy ze wzrokiem.  Niemniej jednak, do czytania można przekonać znaczną liczbę osób. Może to zrobić ktoś z rodziny, nauczyciele w szkole lub bibliotekarka. Kluczem jest indywidualne podejście do dziecka oraz znalezienie książek o tematyce, która je zainteresuje. Niekoniecznie musimy wybierać te publikacje, które są najnowsze lub najmodniejsze.  Czasami chcąc pomóc, proponujemy lektury, które my lubiliśmy w okresie naszego dzieciństwa, lecz które mogą im się nie spodobać. Dlatego też istotna jest również wolność w wyborze. Chociaż okazać się może, że pierwsze próby zachęcenia dzieci do czytania są nieudane, nie warto się poddawać. Zamiast tego można szukać książek innego rodzaju lub np. z innymi ilustracjami, gdyż odgrywają one równie ważną rolę, co opisana historia.

Wydaje mi się, że to jest w ogóle klucz do zachęcenia tych nieczytających, czytać głośno, wspólnie. O tym myślę nie tylko przy okazji jakichś wydarzeń, jak to, które nas czeka, ale też wspólne czytanie w domu – dodała Monika Chilewicz.

Mnogość lokalnych i ogólnopolskich wydarzeń promujących spotkanie z książką może korzystnie wpłynąć na poziom czytelnictwa. Podobnie jak blogi czy inne strony prowadzone przez osoby lubiące czytać. Ciekawe przykłady książek można wynieść z wielu środowisk, np. ze szkoły, pomimo że dzieci często nie przepadają za lekturami. – Myślę, że przede wszystkim to jest element obowiązku, który zniechęca dzieci do czytania, że one muszą tę książkę przeczytać – odpowiedziała Anna Andrzejewska. Jeśli natomiast nie zgadzamy się z wyborem publikacji jakiej dokonało dziecko, zamiast zakazywać mu jej czytania, możemy sami zapoznać się z fabułą, a następnie omówić z dzieckiem wybrane aspekty tak, aby zrozumiało nasz punkt widzenia.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji prowadzonej przez red. Agatę Puścikowską w której gościli: Monika Chilewicz, dyrektor generalna Fundacji Mamy i Taty oraz Anna Andrzejewska, socjolog, ekspert Fundacji Mamy i Taty.

 

facebook
by e-smart.pl