Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy

W wielu polskich rodzinach pamięta się o żołnierzach i cywilach uczestniczących w Powstaniu Warszawskim.

„Również w mojej rodzinie ta pamięć jest żywa w związku z tym, iż rodzina po stronie mojego ojca była zaangażowana w Powstanie Warszawskie” – wyjaśnia prezes Fundacji Mamy i Taty Marek Grabowski. „Dlatego też na w mediach społecznościowych i na stronie Fundacji staramy się przypominać tę ważną część polskiej historii” – dodaje.

W rocznicę kapitulacji Powstania Warszawskiego obchodzony jest Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Weterani, przedstawiciele władz oraz samorządu dziś oddadzą hołd wszystkim cywilom, którzy polegli lub zostali zamordowani podczas zrywu w 1944 roku. Jak mówi wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski, pamięć o cywilach w powstańczej Warszawie jest dziś szczególnie ważna. Przez lata w przestrzeni publicznej nie mówiło się wiele o ofiarach masowych zbrodni dokonywanych przez Niemców, ofiarach głodu i wszystkich wypędzonych ze stolicy. „Te ofiary były bezimienne. Wymieniało się liczby ale nie dbano o to, żeby tę traumę w jakikolwiek sposób próbować przepracować” – powiedział dr Paweł Ukielski.

W czasie Powstania Warszawskiego zginęło od 120 do 150 tysięcy cywilów. 2 października 1944 roku po kapitulacji zrywu pozostali przy życiu zostali wysiedleni z miasta a część z nich trafiła do niemieckich obozów koncentracyjnych. Po upadku Powstania Niemcy rozpoczęli także systematyczne burzenie miasta. W wyniku walk i tuż po Powstaniu zniszczono ponad 80% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

IAR/ #Lis/ w kry/ MG

 

#historia – #rocznica – #Warszawa – #PowstanieWarszawskie

facebook
by e-smart.pl