Diagnozy wojny kulturowej i recepty

Dariusz Kloch
W piątek 16 października na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbyła się druga część konferencji „Zderzenie kulturowe w UE”. W panelu poświęconym problemowi przyszłości chrześcijaństwa podczas toczących się przemian kulturowych w dyskusji wzięli udział m.in.: dr Tomasz Terlikowski (publicysta), dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris) oraz red. Grzegorz Górny (wpolityce.pl, „Sieci”). Dyskutowano o tekście dr. Marcina Kędzierskiego (Klub Jagielloński) o rozpadzie katolickiego imaginarium jako jednej z przyczyn wojny przegrywanej przez konserwatystów.

– Myślę, że tu jest zasadniczy błąd. Imaginarium to sfera wyobrażeń, wyobrażenia można mieć te lub inne, to są jakieś konceptualizacje. Natomiast te fundamentalne instytucje, o których mówimy, wcale nie są kwestią wyobrażeń, ale kwestią rzeczywistości, oczywiście nie materialnej, ale relacyjnej. Nie są czymś specyficznie katolickim czy nawet chrześcijańskim. Takie podstawowe struktury społeczne jak małżeństwo czy rodzina spotkamy we wszystkich społeczeństwach świata i są po prostu czymś obiektywnym – polemizował dr Tymoteusz Zych.

ludzie na sali

– To przyjęcie błędnego pojęcia wolności. Kiedy spojrzymy na przestrzeń ostatnich pięćdziesięciu lat, to porażki chrześcijan i negatywne procesy, z jakimi się mierzymy, polegają przede wszystkim na odrzuceniu chrześcijańskiego rozumienia wolności i zastąpienia go pojęciem heglowskim, przekonaniem, że mamy do czynienia z jakimiś z góry zdeterminowanymi procesami – wskazywał prawnik.

Z Zychem nie zgodził się dr Tomasz Terlikowski, twierdząc, że to nie ideologie, a pigułka antykoncepcyjna wraz z przemianą kulturową odpowiadają za postępującą laicyzację, rozrost pornografii oraz zaburzenie rozumienia małżeństwa.

– Jeśli chodzi o zmiany dotyczące rodziny, która oczywiście jest wartością świecką, naturalną, a nie wypływającą tylko z religii, ale jeśli chodzi o rozumienie religii, to wpływ na to rozumienie ma nie marksizm i nie Hegel, tylko pigułka antykoncepcyjna. To ona doprowadziła do tego, że seksualność i prokreacja zostały w myśleniu ogromnej większości ludzi od siebie oddzielone (…). Nie jest przypadkiem, że ogromna większość Polaków ma jedno lub dwoje dzieci. Oczywiście, wynika to z mocnego nacisku marksistów, ale nacisk marksistów nie powoduje, że ludzie nie mają dzieci. Powód jest dodatkowy: zmiana kulturowa, która się dokonała. Jeśli oddzielamy w myśleniu (…) od siebie prokreację i seksualność, jeśli przyjemność się autonomizuje, to ostatecznie przychodzi w sposób naturalny – przekonywał Terlikowski.

– Rozumienie małżeństwa się zmieniło. To, co my, chrześcijanie, możemy zrobić, to próbować przypominać, jakie ono jest według Pisma Świętego, według tego, jak my rozumiemy naturę. Ale nie ma możliwości powrotu do tego, co było – zawyrokował.

Głos zabrał następnie publicysta tygodnika „Sieci” Grzegorz Górny. Dziennikarz powołał się na strategię „Opcja Benedykta” Roda Drehera. Dreher stwierdza, że konserwatyści nie są w stanie uratować cywilizacji, do której, zdaniem przywołanego pisarza, już nie należą. Zamiast tego powinni oni skupić się na tworzeniu enklaw pomocnych w odbudowie duchowości.

– Są takie badania zrobione przez ośrodek Pew Research Center, które pokazują, że Europa dzieli się na pół, jeżeli chodzi o kwestie tego, co jest wspólnotą wartości. Porównywano stosunek do państwa narodowego, do par jednopłciowych, do imigracji. Okazało się, że Europa jest przepołowiona, granica przebiega tam, gdzie kiedyś była żelazna kurtyna. Polska nie jest jednorodna, jest pęknięta. Co gorsza, pęknięty jest też Kościół. Wojna kulturowa nie przebiega tylko między krajami, ale także w poprzek państw i społeczeństw, w poprzek Kościoła; front tej wojny kulturowej nie przebiega tak, że jest Kościół kontra świat laicki, ale i wewnątrz Kościoła jest wojna kulturowa. Być może potrzeba dzisiaj nowego Cluny, gdzie pojawi się odrodzenie formacji kapłańskiej, życia duchowego wśród kapłanów. To właśnie tutaj widzimy dzisiaj podstawowy problem – wskazywał Górny.

Autor jest blogerem, zajmuje się tematyką obywatelską. Redaktor naczelny portalu Propolski.pl

(Źródła: pch24.pl, youtube.com, kanał: Media Narodowe)

Zdjęcie ilustracyjne/Pexels.com

 

mit nowy
facebook
by e-smart.pl