Czy 1 listopada odwiedzimy cmentarze?

Dariusz Kloch




1 listopada, w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, jak i w Dzień Zaduszny (2 listopada), w zgodzie z tradycją Polacy całymi rodzinami udają się na cmentarze, aby odwiedzić swoich zmarłych krewnych. Znicze i kwiaty ozdabiające groby mają przypominać o tych, którzy odeszli, ale wciąż pozostają w naszej pamięci.

 

Wszystkich Świętych to święto w Kościele katolickim, ale również ważna data podtrzymująca pamięć narodową. Wówczas upamiętniamy nie tylko zmarłych członków rodziny, ale również bohaterów, którzy zapisali się w naszej historii. Znicze pojawiają się m.in. pod pomnikami i tablicami poświęconymi poległym żołnierzom oraz ofiarom wojen czy na grobach ludzi szczególnie zasłużonych dla kraju. Dzień Zaduszny to czas modlitwy za wszystkich zmarłych, a zwłaszcza za dusze cierpiące w czyśćcu. Zwyczajowo odprawiane są msze w intencji ich zbawienia.

cmentarz

Porozumienie rządu i Episkopatu

W dobie powracających obostrzeń i objęcia całego terytorium Polski czerwoną strefą, do debaty publicznej powraca kwestia, czy w tym ważnym okresie Polacy będą mogli udać się na cmentarze. Według najnowszych ustaleń, rząd osiągnął porozumienie z Episkopatem Polski. Księża podczas nabożeństw mają apelować do wiernych, by ci, ze względu na pandemię, zdecydowali się odwiedzić groby w dniach poprzedzających dzień Wszystkich Świętych lub tuż po.

 

Prymas Polski Wojciech Polak zalecił, aby w trosce o wzajemne bezpieczeństwo zaplanować wyjścia również w inne dni listopada, tak aby uniknąć gromadzenia się ludzi na małej przestrzeni.

 

– Rozłóżmy czas odwiedzin grobów naszych najbliższych na cmentarzach na różne dni listopada. Szczególną ku temu zachętę dał nam papież Franciszek, który zdecydował o przedłużeniu czasu uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały miesiąc. Każdy z nas może zatem wybrać dowolne osiem dni listopada, w których podejmie modlitwę o życie wieczne dla swoich zmarłych – wskazał metropolita gnieźnieński.

 

W apelu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego możemy przeczytać następujące zalecenie:

 

“W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji”.

 

– Apelujemy do samorządów o większą ilość transportu zbiorowego – mówił 21 października na antenie RMF FM wicepremier Piotr Gliński. – Ja 1 listopada bardzo często jeździłem na cmentarze transportem zbiorowym i nie przypominam sobie tam wielkich kolejek, ponieważ bardzo dobrze lokalni gospodarze to rozwiązywali – podkreślił.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na początku października o rozmowie odbytej z komendantem głównym Policji, w trakcie której ustalono, że osoby uchylające się od obowiązku noszenia maseczki podczas wizyty na cmentarzu będą karane mandatami.

 

– W tej chwili, jeśli Państwo przeanalizujecie bieżące przepisy dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i on jest niezależny od strefy – mówił 6 października szef resortu zdrowia.

 

– Myślę, że w kontekście nadciągających świąt 1 listopada będziemy zwracali szczególną uwagę na popularyzację tej informacji, na ten temat rozmawialiśmy z komendantem i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. Osoby, które nie mają założonych maseczek w przestrzeni publicznej, mogą otrzymać mandat w wysokości 500 złotych.


 

Źródła: dorzeczy.pl, gazetaprawna.pl, prymaspolski.pl, Polsat News, rmf24.pl, tvp.info, wiadomości.radiozet.pl

 

Autor jest blogerem, zajmuje się tematyką obywatelską. Redaktor naczelny portalu Propolski.pl

mit nowy
facebook
by e-smart.pl