CPK wybuduje połączenia kolejowe na Podkarpaciu

Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego podpisała dziś umowę na przygotowania do budowy linii kolejowej z Rzeszowa do Łętowni.

Dzięki nowemu połączeniu podróż z Rzeszowa do stolicy skróci się dwukrotnie i wyniesie niewiele ponad dwie godziny.

Poprawi się także dojazd do Rzeszowa z wielu innych polskich miast. Jak mówił podczas uroczystego podpisania umowy wiceminister infrastruktury Marcin Horała, CPK stworzy nowoczesny system połączeń kolejowych. Na linii Łętownia – Rzeszów pociągi będą rozpędzać się do prędkości do 250 kilometrów na godzinę, a na linii do Lotniska Rzeszów-Jasionka do 120 kilometrów na godzinę. Inwestycje kolejowe CPK w Podkarpackiem zapewnią docelowe skrócenie przejazdu z Rzeszowa do Warszawy do 2 godzin i 15 minut , ze Stalowej Woli do 1 godziny i 45 minut i z Tarnobrzegu do 1 godziny i 55 minut. Z Jasła, Krosna i Sanoka dojedziemy do stolicy w niespełna 3 godziny, a z Przemyśla w 3 godziny i 15 minut.

Według harmonogramu, pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 roku. CPK zakłada, że odcinek linii łączący Łętownię z Rzeszowem zostanie oddany do użytku przed końcem 2027 roku. Cała sieć kolejowa związana z CPK ma być gotowa do 2034 roku.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Pszoniak/i wz/w sk/MG

facebook
by e-smart.pl