CIS: Szef klubu PiS postuluje uzupełnienie porządku obrad Sejmu o informację ws. programu „Za życiem”

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało IAR, że szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki zwrócił się do marszałek Elżbiety Witek z wnioskiem o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia izby o informację w sprawie programu „Za życiem”.

Informacji na temat „funkcjonowania programu kompleksowego wsparcia dla rodzin 'Za życiem’, programów finansowania ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz ewentualnych skutków jakie wywołuje w ich realizacji wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku” miałaby udzielić minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Posiedzenie Sejmu jest zaplanowane w dniach 27 i 28 października. Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją.

Trybunał analizował zapisy ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Pozwalały one na zabicie dziecka nienarodzonego ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę. Orzeczenie o niezgodności tych zapisów z konstytucją zapadło większością głosów.

Pierwszy etap programu „Za życiem” przewiduje między innymi wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, wzmocnienie roli asystentów rodziny, rozwój mieszkań chronionych i nowy program polityki zdrowotnej, wydłużenie z 14 do 30 dni prawa do zasiłku opiekuńczego oraz wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W latach 2017-2021 na realizację tego programu przewidziano ponad 3 miliardy złotych.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Naukowicz/w dyd/ MG

facebook
by e-smart.pl