Chile: wicepremier J. Sasin spotka się z władzami kraju ws. inwestycji KGHM-u

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin spotka się dziś z przedstawicielami chilijskiego rządu. Rozmowy będą dotyczyły dalszych inwestycji polskiego KGHM w kopalni miedzi Sierra Gorda w tym kraju.

Wicepremier powiedział, że koncern KGHM zamierza przeznaczyć na ten cel ponad miliard dolarów w najbliższym czasie, ale najpierw konieczne jest wyjaśnienie sytuacji prawnej i podatkowej w Chile, w tym planowanych zmian w podatku miedziowym. „Będziemy namawiać naszych partnerów, żeby właśnie pozwolić odliczać od podatku nakłady na inwestycje, ale też chciałbym usłyszeć deklarację, że to co było programem obecnego rządu, a mianowicie nacjonalizacja przemysłu miedziowego dzisiaj jest już nieaktualne. To są bardzo ważne pytania, na które musimy uzyskać odpowiedź, bo musimy mieć pewność, że polskie inwestycje w Chile w wydobycie miedzi są i będą po prostu bezpieczne” – mówił Jacek Sasin.

Podczas wizyty w Chile wicepremier Jacek Sasin spotka się między innymi z chilijskim ministrem finansów Mario Marcel Cullell, minister górnictwa Marcelą Hernández Perez, a także szefową senackiej Komisji Górnictwa i Energii Luz Eliana Ebensperger Orrego. W planach jest również wizyta na targach CESCO Week dla branży wydobywczej, w których bierze udział KGHM. Wczoraj minister Jacek Sasin odwiedził kopalnię Sierra Gorda – największą zagraniczną inwestycję KGHM (polski koncern ma w niej 55 procent udziałów). W ubiegłym roku produkcja miedzi w tym miejscu wyniosła prawie 91 tysięcy ton. Surowiec jest wykorzystywany między innymi do produkcji elektroniki, paneli fotowoltaicznych czy samochodów elektrycznych.

Dzięki inwestycji KGHM w Chile w ostatnich latach wpłynęło do Polski ponad 2 miliardy złotych w dolarach. W 2022 roku było to ponad 200 milionów dolarów.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Grygorcewicz/w zr/ MG

facebook
by e-smart.pl