Archiwum IPN otrzymało zbiór archiwaliów rodziny Moszoro

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej otrzymało zbiór archiwaliów Bartłomieja Stanisława Moszoro, Konsula Honorowego RP w Rosario w Argentynie. Zbiór filmów, zdjęć i dokumentów rodzinnych sprzed II wojny, okresu wojny oraz czasu emigracji trafił do Archiwum Instytutu w ramach projektu „Archiwum pełne pamięci”. Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma wyjaśnił, że przekazany zbiór archiwaliów ukazuje trzy światy. „Widzimy tam świat II Rzeczypospolitej, Lwów, studia, później jest świat wojny, straszny, jest okupacja, więzienia Montelupich, Auschwitz, a później egzotyczna emigracja w Argentynie”.

Bartłomiej Moszoro oprócz pamiętników matki Ludmiły Marii Dąbrowskiej, między innymi osadzonej w Krakowie w wiezieniu Montelupich i KL Auschwitz oraz ojca Kazimierza Wiktora Moszoro, absolwenta Politechniki Lwowskiej i żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz animatora życia polonijnego w Argentynie, przekazał taśmy filmowe kręcone przez podporucznika Eugeniusza Siedleckiego, dokumentujące proces szkolenia i szlak bojowy 1. Polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. „To jest szlak bojowy 1. Dywizji, ale to się wszystko rozpoczyna w Szkocji: są ćwiczenia wojskowe, są święta pułkowe, są małżeństwa, chrzciny, życie codzienne tych żołnierzy, a także filmy nakręcone podczas walk w Normandii, Belgii czy Niemiec”.

Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk podkreśliła, że niezwykłą wartość mają też archiwalia rodziców Bartłomieja Moszoro, szczególnie te z czasu emigracji w Argentynie. Archiwalia pokazują polskie organizacje w Argentynie, przybliżają życie Polaków, ich próby podtrzymywania Polskości, rozwój harcerstwa, polskich szkół, próby budowania „małej Polski tam” – dodała. Zbiór, który został przekazany do Archiwum IPN zostanie poddany konserwacji i digitalizacji, a po opisaniu będzie udostępniony badaczom.

W sumie przez 6 lat działania projektu „Archiwum pełne pamięci” do zasobu IPN trafiło ponad dwa tysiące prywatnych kolekcji, które przechowywane w odpowiednich warunkach będą wzbogacać narodowy zasób archiwalny – wieczyście przechowywany. Jednocześnie Archiwum IPN apeluje do wszystkich, którzy posiadają archiwalia związane z dziejami naszego narodu i państwa do przekazywania ich do zasobów Instytutu, gdzie będą poddane konserwacji i digitalizacji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ #Banach/i wz/w kwi/ MG

facebook
by e-smart.pl