2 Dzień XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

Podczas drugiego dnia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni zaprezentowane zostaną między innymi filmy startujące w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych, a także w Międzynarodowym i Polskim Konkursie Filmów Dokumentalnych.

Ideą festiwalu jest prezentacja filmów o tematyce historycznej. Jednym z najważniejszych dzisiejszych wydarzeń festiwalowych będzie pokaz filmu „Znajdę Cię” w reżyserii Marthy Coolidge. Pokaz filmu uświetni galę otwarcia Festiwalu. Współautorka scenariusza Bożena Intrator wyjaśnia, że film jest opowieścią o miłości między dwojgiem muzyków z wojną w tle. Bohaterami filmu są żydowska skrzypaczka Rachela Rubin i śpiewak Robert Pułaski, ich miłość rozdziela wojna. Bożena Intrator podkreśla, że ten film nie tylko ukazuje grozę wojny, tragedie ludzi, ale też to w jak trudnym położeniu znaleźli się muzycy.

Dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski wyjaśnia, że oprócz pokazów filmów fabularnych i dokumentalnych, otwarta zostanie też wystawa „Bratankowie kontra wielki brat. Polsko – węgierskie zmagania z komunizmem 1919 – 1990” oraz zaprezentowane zostaną zdjęcia amerykańskiego fotografa Johna Vachona, ukazujące pacyfikację wsi Wąwolnica. 2 maja 1946 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa spalili Wąwolnicę, której mieszkańcy wspierali polskich partyzantów walczących z NKWD i komunistycznymi służbami.

Dziś też odbędzie się kilka debat między innymi jedna z nich „Po co nam muzea” będzie poświęcona kwestii tworzenia muzeów. W debacie weźmie udział między innymi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który omówi stan muzealnictwa w Polsce.

Pełny program można znaleźć na stronie www.festiwalnnw.pl, tam też będą transmitowane najważniejsze wydarzenia 2 dnia festiwalu.

 

Informacyjna Agencja Radiowa IAR #Banach/ w sk

facebook
by e-smart.pl