Styczeń w Fundacji. List do naszych Przyjaciół
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele Fundacji Mamy i Taty,
Pierwszy miesiąc Nowego Roku 2021 upłynął nam pod znakiem podsumowań, związanych z dwoma angażującymi nas w ostatnim czasie projektami: Rodzina na Antenie oraz Kurs i Podręcznik dla Narzeczonych.
Zakończony pierwszy etap projektu Rodzina na Antenie zaowocował dwustoma artykułami i dziesięcioma programami telewizyjnymi, przygotowanymi we współpracy z poznańską fundacją Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie. Zachęcamy Was do korzystania z bogactwa treści, związanych z szeroko pojętą tematyką rodzinną, a opracowanych przez ekspertów obydwu fundacji.
Znajdziecie je na naszej stronie SerwisRodzinny.pl
Jesteśmy dumni z tego projektu nie tylko ze względu na jego wartość merytoryczną, ale również dlatego, że był to pierwszy taki przykład współpracy między dwiema organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze rodzinnym, różniącymi się co do sposobu przekazu, a jednocześnie akcentującymi te same wartości. Nie tracąc przy tym nic z unikalnego charakteru każdej z organizacji, udało nam się wypracować i przedstawić naszą wizję tego, czym jest obecnie rodzina, jakie stoją przed nią wyzwania, a przede wszystkim w czym tkwi jej wartość.
Dziękując Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej za wsparcie finansowe, a naszym partnerom z IWORIS za wspólną pracę, zapraszamy Was do lektury artykułów na SerwisRodzinny.pl
Sztandarowym tematem angażującym nasze prace jest kurs i podręcznik dla narzeczonych, które przygotowujemy dzięki finansowemu wsparciu Funduszu Sprawiedliwości.
Jak informowaliśmy w grudniu, zarówno treści eksperckie potrzebne do przygotowania prowadzących kursy, jak i treść podręcznika dla narzeczonych są już gotowe.
Cieszymy się ogromnie, że nasza grudniowa konferencja prasowa, podsumowująca zeszłoroczny etap projektu, wzbudziła duże zainteresowanie mediów, dzięki czemu mieliśmy okazję przybliżyć założenia kursu i podręcznika szerszej publiczności w trakcie programów radiowych, do których byliśmy zapraszani wraz z autorką podręcznika, dziennikarką Katarzyną Niedźwiedź-Szałajko.
Zgodnie z założeniami projektu w grudniu przeprowadziliśmy badania nad treścią podręcznika, by wprowadzić w niej ewentualne poprawki. Publikacja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem respondentów planujących wkrótce ślub lub będących od niedawna w związku małżeńskim. Uznaniem cieszył się na przykład rozdział o układaniu relacji z rodziną współmałżonka, pojawiły się głosy, że są to treści unikalne, nieobecne w poradnikach traktujących o związkach.
W obecnym kwartale skupimy się na wprowadzeniu poprawek i przygotowaniu podręcznika do druku. Mamy nadzieję, że jego lekka i przystępna forma sprawi, że młodzi ludzie będą chętnie po niego sięgać, by szukać w nim podpowiedzi, jak budować stabilny i szczęśliwy związek.
Równolegle będziemy przygotowywać się do szkoleń dla osób prowadzących pilotażowe kursy przedmałżeńskie oparte na treściach przygotowanych przez naszych ekspertów.
Grudniowe badania uświadomiły nam, że hasło jednej z naszych pierwszych kampanii „Rozmowa to wychowanie” jest wciąż ważne i aktualne. Gdy w 2013 roku namawialiśmy rodziców do poświęcania czasu na rozmowę z dziećmi, nasze przesłanie skierowane było przede wszystkim do rodziców małych dzieci. Tymczasem te dorastające, znajdujące się u progu poważnych decyzji życiowych również takich rozmów potrzebują. Nie tylko rozmów o wyborze ścieżki zawodowej, ale również – a może przede wszystkim – rozmów o ich przyszłym życiu rodzinnym. Jak pokazuje doświadczenie, sam dobry przykład nie wystarczy.
Badania pokazały nam również, że warto odświeżyć instytucję narzeczeństwa jako czasu na poznawanie się nawzajem, swoich doświadczeń rodzinnych, priorytetów i wyobrażeń na temat kształtu przyszłej rodziny. Wielu respondentów uważało, że narzeczeństwo to po prostu okres cieszenia się sobą nawzajem, którego nie warto psuć poważnymi tematami. Tymczasem zdaniem naszych ekspertów, jest to bezcenna okazja do uzgodnienia różnic i uniknięcia wielu sporów w przyszłości. Dlatego też chcemy towarzyszyć młodym ludziom w tym szalenia ważnym dla jakości ich małżeństwa czasie.
Zbliża się czas rozliczenia podatku rocznego, prosimy, byście wsparli nas 1% Waszego podatku, a my obiecujemy nadal zabiegać to, co najważniejsze w Waszych oczach: o trwałą, pełną rodzinę złożoną z mamy i taty.
Życzymy Państwu dużo zdrowia,
Monika Chilewicz, Dyrektor Generalna Fundacji
Marek Grabowski, Prezes Fundacji