Stabilność vs. zmienność

Anna Bućkowska

Druga para czynników motywacyjnego DNA mówi nam o warunkach działania, których potrzebuje dana osoba, aby wytrwać w podjętym przedsięwzięciu. Potrzeby poszczególnych grup rozpoznamy bez trudu. Pierwsza, motywowana stabilnością, to analitycznie myślący maniacy porządku, dobrej organizacji, struktur i systemów. To ci, co czytają wszystkie instrukcje i robią wszystko dobrze za pierwszym razem. Zazwyczaj są to osoby zdyscyplinowane, które lubią spokój i przewidywalny bieg rzeczy. W związku z tym zawsze są gotowe wystąpić z konkretnym planem i harmonogramem działania. Ciężko znoszą zmiany, szczególnie te, które były wprowadzone bez wyraźnej potrzeby i porządnego ich uzasadnienia. Poznasz je także po szóstym zmyśle detekcji wszelkich nieścisłości. Nic na to nie poradzą, że widzą i słyszą wszystkie słabe punkty, błędy i potencjalne ryzyko. A ponieważ, w trosce o bezpieczeństwo podejmowanych zadań, szybko te kwestie komunikują, często przypisywane są im łatki krytyka i czarnowidza. To ludzie czynu, na których można polegać. Charakteryzuje ich także wytrwałość, pomimo napotykanych trudności. Zazwyczaj lepiej radzą sobie z liczbami niż słowami. Ich myślenie jest racjonalne, logiczne i sekwencyjne. Przed podjęciem decyzji chcą znać szczegóły, a jeśli gdziekolwiek istnieje jakiś schemat lub wzorzec, to z pewnością go odkryją. Tak jak z łatwością dostrzegą przeoczone przez innych wątki lub związki. Widzą nie tylko to, czego brakuje, ale także co należy uporządkować. Świetnie sobie radzą z odszyfrowywaniem skomplikowanych danych i zagmatwanych informacji, które potrafią rozłożyć na części pierwsze. Ich umysł jest dociekliwy, dlatego nie wystarczy im wiedza, że coś „działa” – chcą również wiedzieć „jak?”. Motywuje ich przede wszystkim rytm, ustalony porządek, konsekwencja i przewidywalność. Bardzo sobie cenią także jasno określone cele oraz czas potrzebny na analizę i przetworzenie informacji.

Grupę drugą, czyli motywowanych zmiennymi warunkami działania, łatwo rozpoznać po towarzyskim usposobieniu połączonym z elokwencją. Te osoby zdecydowanie lubią wyrażać własne „ja”, a rzeczy zwykłe przedstawiać w sposób fascynujący. Energii dodaje im odkrywanie nowości, częste zmiany i urok przygody. Dlatego szukają coraz to nowych doświadczeń, lubią ryzyko i „dreszczyk emocji”. Z wyjątkową precyzją omijają szczegóły, ustalony porządek dnia i ścisłą organizację. Tak zwani zmienni obdarzeni są wyobraźnią, którą twórczo angażują także do rozwiązywania problemów. Kierują się przy tym intuicją i logiką, znaną jedynie sobie. To dalekowzroczni futuryści, którzy na co dzień mają więcej pomysłów niż czasu na ich realizację.

Charakteryzuje ich nieograniczony zakres zainteresowań. Pobudza ich wszystko, co nowe i niekonwencjonalne. Przyjemność czerpią z samego procesu tworzenia i odkrywania. Powtarzalność, odtwórczość i rutyna skutecznie zabijają ich motywację. Zmiany kochają tak bardzo, że nie przeszkadza im również zmiana własnego zdania. Nawet kilkukrotnie. Ich siłą napędową są przygoda i zmiany. Preferują luźny grafik zadań i elastyczne podejście do terminów. Ich uwagę przyciągniesz i utrzymasz, jeśli dostrzegą okazję do nabycia nowych umiejętności i możliwości wprowadzenia świeżych pomysłów. Sprawdzają się także, mając prawo do dokonywania zmian i dostosowywania powierzonych zadań do własnych potrzeb.

Autorka jest absolwentka indywidualnego toku studiów na wydziale pedagogiki i psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, pedagog, tutor i doradca zawodowy pracujący w oparciu o koncepcję motywacyjnego DNA.

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

facebook
by e-smart.pl