Programy wsparcia rodzin

Anna Magdalena Andrzejewska

Polityka prorodzinna w ostatnich latach stała się przedmiotem zainteresowania polityków, a co za tym idzie, działań kolejnych rządów. Powstał szereg programów mających za zadanie wspierać rodziny w wykonywaniu ich zadań.

Karta Dużej Rodziny. Pierwszy wprowadził ją Wrocław, gdzie w marcu 2005 roku uruchomiono program pod nazwą Dwa plus trzy i jeszcze więcej, oferujący rodzinom, między innymi, zniżki komunikacyjne w weekendy. W 2008 roku, z inicjatywy Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, lokalną kartę wprowadził Grodzisk Mazowiecki, przyznający ulgi rodzinom z czworgiem dzieci. W kolejnych latach, dzięki działaniu ZDR Trzy Plus, programy wspierania rodzin wielodzietnych zaczęły działać w innych gminach. W roku 2012 wprowadzono ponad dwadzieścia lokalnych Kart Dużej Rodziny. Ogólnopolski program wspierający rodziny wielodzietne wszedł w życie 16 czerwca 2014 roku na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 27 maja 2014 roku w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych. Od 1 stycznia 2015 roku program jest realizowany na podstawie Ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny. Obecnie Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów, m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.

Darmowe podręczniki. Od 2015 roku ruszył program darmowych podręczników. Do dzisiaj  wszyscy uczniowie szkół podstawowych otrzymują podręczniki za darmo. To duże odciążenie dla rodziców.

Rodzina 500 plus. W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Warunkiem uzyskania prawa do świadczenia jest złożenie wniosku. Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego należy złożyć do gminnego organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną gminy (np. centrum świadczeń). Wniosek można złożyć także przez konto bankowe.

Dobry Start. To rządowy program jednorazowego wsparcia w kwocie 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Przysługuje ono raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24 roku życia. Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

Program Maluch+. Wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Beneficjenci programu mogą otrzymać dofinansowanie w celu utworzenia i funkcjonowania miejsc opieki. Maluch+ jest programem rocznym.

Ponadto dostępne są świadczenia rodzinne, czyli: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku

rodzinnego, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy), jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe), świadczenie rodzicielskie, do których prawo nabywa się w sposób określony w Ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Wszystkie dodatkowe informacje, w tym wzory wniosków, można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:

https://www.gov.pl/web/rodzina/co-robimy-wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi?page=1&size=10

Autorka jest socjologiem familiologiem (specjalistą ds. rodziny), trenerem, działaczką na rzecz rodziny i praw dziecka, jednym z głównych inicjatorów oraz współzałożycieli Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, byłym pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości ds. konstytucyjnych praw rodziny. Wielbicielka dobrego jedzenia, prowadzi bloga kulinarnego erotykasmaku.pl

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

facebook
by e-smart.pl