Po co edukacja matematyczna

Anna Magdalena Andrzejewska

 

Matematyka Królową Nauk? A niby dlaczego? Bo to dzięki niej jesteśmy jako ludzkość w tym miejscu, w którym jesteśmy. Bez matematyki nie byłoby nie tylko rozwoju technologicznego, ale rozwoju w ogóle!

To właśnie matematyka uczy nas logicznego myślenia, dedukcji, wnioskowania. Jest gimnastyką dla mózgu, otwierającą w nas nowe możliwości i kreatywność. To ona wyzwala w nas samodzielność! I nie ma znaczenia, czy ktoś ma umysł ścisły, czy jest humanistą, bo umiejętności matematyczne (są czymś innym niż zdolności matematyczne) powinien opanować każdy. Bez nich nie da się funkcjonować we współczesnym świecie. Nie jest ich w stanie zastąpić nawet najbardziej skomplikowany komputer. Niestety, nowinki technologiczne rozleniwiają i uwsteczniają, dlatego tak ważne, aby wspierać dzieci w nauce matematyki w sposób mądry i kreatywny. To nasz priorytet, aby uświadamiać, jak ważny jest to przedmiot.

 

Znajomość matematyki – delikatnie mówiąc – ułatwia codzienne życie. Można to pokazać na najprostszych przykładach. Matematyka jest potrzebna np. przy dozowaniu środków do prania, czy wkładaniu odpowiedniej ilości rzeczy do pralki. Bez matematyki nie przygotujemy najprostszej potrawy, bo nie będziemy umieli zastosować odpowiednich proporcji. A robienie zakupów? Skąd mielibyśmy bez matematyki wiedzieć ile możemy wydać, co ile kosztuje, ile mamy pieniędzy w portfelu czy na koncie. Przy odnawianiu mieszkania trzeba obliczyć potrzebną ilość farby i wyliczyć powierzchnię ścian.

Przykłady można mnożyć w nieskończoność…
Trudno wyobrazić sobie zajęcie, zawód, specjalizację, które nie wymagałyby od nas umiejętności matematycznych. Pomyślmy…
Muzyk? Muzyka opiera się na matematyce. Czym innym jest zapis nutowy, jak nie zapisem matematycznym?! Dzieci kształcone muzycznie dużo łatwiej przyswajają matematykę właśnie dlatego, że to dodatkowa lekcja matematyki. Metrum, to przecież nic innego jak ułamek zwykły.
A może psycholog? Psychologia to trudna dziedzina, której bez logicznego myślenia i umiejętności dedukcji nie da się uprawiać. Na dodatek w badaniach – w każdym dziale psychologii – wykorzystuje się statystykę, która jest przecież narzędziem matematycznym.
To może artysta malarz? Jak bez matematyki zastosować odpowiednie proporcje rozpuszczalników i farb? Jak zachować proporcje na obrazie?

Matematyka rządzi! Matematyka podnosi zdolności intelektualne, ułatwia naukę języków obcych, wspomaga myślenie przyczynowo-skutkowe, daje szansę na dobre studia, na dobrą pracę, na właściwe zarządzanie własnymi (i nie tylko własnymi) finansami. Bez niej w dzisiejszych czasach może funkcjonować jedynie człowiek zupełnie niesamodzielny, za którego wszystko robią inni, w śpiączce lub z głębokim upośledzeniem intelektualnym.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak matematyka jest ważna, że obcujemy z nią na co dzień, że jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia, którego warto lepiej poznać, bo jak powiedział Arystoteles: „Matematyka jest miarą wszystkiego”.

 

Autorka jest socjologiem – familiologiem (specjalista ds. rodziny), trenerem, działaczką na rzecz rodziny, jedną z głównych inicjatorów oraz współzałożycieli Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, była Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny.

 

facebook
by e-smart.pl