„Gazeta Krakowska”: złota medalistka 21. Mistrzostw Świata w Biegach Górskich, 79-letnia tarnowianka szykuje się do kolejnych startów

„Gazeta Krakowska” – sport – biegi – Barbara Prymakowska – Tarnów Złota medalistka 21. Mistrzostw Świata w Biegach Górskich Masters, które w weekend odbyły się w Clonmel w Irlandii, 79-letnia Barbara Prymakowska z Tarnowa szykuje się do kolejnych startów. Do najbliższych, zaplanowanych na wrzesień zawodów Bachledówka Uphill i Przehyba Uphill przygotowuje się, trenując na nartorolkach. Dziennik regionalny „Gazeta Krakowska” podkreśla, że na mistrzostwach w Clonmel Barbara Prymakowska była najstarszą Polką, która brała udział w zawodach i jedyną, która wywalczyła złoto. Tarnowianka startowała w kategorii 75-79 lat. Przebiegnięcie dystansu 9 kilometrów w stylu anglosaskim zajęło jej godzinę i 16 minut. Dziennik zaznacza, że styl ten uznawany jest za trudniejszy niż biegi alpejskie, trasa bowiem obejmuje nie tylko podbiegi, ale również zbieganie ze wzniesień, co stanowi wyzwanie. Barbara Prymakowska zostawiła swoje rywalki daleko w tyle. Od zawodniczki z Wielkiej Brytanii, która zajęła drugą lokatę, uzyskała czas lepszy o ponad 14 minut, od kolejnych nawet o ponad pół godziny. Zawody w Irlandii były dla tarnowianki – jak ujmuje – „ósmym ściganiem światowym” i kolejnym sukcesem. W tym roku Barbara Prymakowska zajęła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Europy w biegach górskich, w ubiegłym również sięgnęła po złoto podczas Mistrzostw Świata w Biegach Górskich Masters. Sukcesy odnosiła także podczas imprez krajowych jak Bieg Piastów, Tatrzański Festiwal Biegowy, 32. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters w Toruniu. Ma na swoim koncie 60 przebiegniętych maratonów. Barbara Prymakowska pochodzi z Tarnowa, jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, instruktorem narciarstwa. Przez wiele lat uczyła w szkole wychowania fizycznego. Biega, pływa, jeździ na rolkach, nartach, uprawia gimnastykę i zdobywa szczyty. Swój pierwszy maraton ukończyła w wieku 58 lat. Mając 68 lat zdobyła Mont Blanc – jest najstarszą Polką, która tego dokonała. Barbara Prymakowska podkreśla, że w zawodach zawsze towarzyszą jej emocje i chęć wygranej. IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/gazetakrakowska.pl & Tarnow.naszemiasto.pl/d jl/i pcz/w dwi/