Dziś wieczorem Żydzi rozpoczynają obchody święta Pesach. Upamiętnia ono wyzwolenie Izraelitów z egipskiej niewoli, ich przejście przez Morze Czerwone i opuszczenie Egiptu. Obchody potrwają do 13 kwietnia.
Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin powiedział, że Pesach wyróżnia się spośród innych świąt szczególnym przygotowaniem. „Chodzi o uprzątnięcie domów z zakwaszonego i solonego pieczywa. Nie wolno go jeść i przechowywać. Zamiast tego przygotowuje się macę, czyli pieczywo, które nie musi wyrastać” – wyjaśnił.
Piotr Kowalik dodał, że najważniejszym punktem obchodów jest kolacja w gronie najbliższych zwana sederową. „Czytane są wówczas fragmenty z Hagady, ilustrowanej książki zawierającej opowieści biblijne o wyjściu Żydów z Egiptu. Takie spotkanie z rodziną to także okazja do rozmów o wolności i o tym, jak jest teraz postrzegana” – zaznaczył Piotr Kowalik.
Podczas święta Pesach jada się między innymi pieczone mięso, jaja, dania z sera i warzyw. Do potraw dodaje się też suszone i świeże owoce. Częścią uroczystości jest również wieczorna modlitwa w synagodze. Pesach – podobnie jak chrześcijańska Wielkanoc – jest świętem ruchomym, obchodzonym po pierwszej, wiosennej pełni księżyca. Świętowanie trwa od siedmiu do ośmiu dni.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Dadura/w kry/ MG
zdj. Pixabay