Istotna dyskusja o relacjach polsko węgierskich. Warto przeczytać.

O historycznych stosunkach polsko-węgierskich dyskutowano w Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej imienia Wacława Felczaka w Warszawie.

Spotkanie pod tytułem „Od sierpnia do września – Polska i Węgry 1920, 1939” otworzyło cykl dyskusji w nowo powołanym KLUB-ie „F”.

Do dyskusji, w której można było wziąć udział także online, zaproszono byłą konsul generalną Węgier w Krakowie profesor Adrienne Körmendy oraz historyka, profesora Andrzeja Nowaka.

W rozmowie z Polskim Radiem profesor Andrzej Nowak określił polsko-węgierskie stosunki jako „autentycznie silne”, które po raz kolejny ujawniły się w XX wieku. Przypomniał o pomocy, której Węgrzy udzielili Polakom w krytycznym momencie walk w 1920 roku, decyzją ówczesnego węgierskiego premiera, Pala Telekiego. Chodziło o dostawy amunicji dla Wojska Polskiego. Jak mówił Andrzej Nowak, transport kilkudziesięciu milionów nabojów do karabinów i dział artyleryjskich dotarł do Polski w krytycznym momencie, 12 sierpnia – tuż przed Bitwą Warszawską. „Nawet, jeżeli duża część tych pocisków nie trafiła od razu na front w Bitwie Warszawskiej, to odegrała zasadniczą rolę w tym, że polscy żołnierze mieli czym strzelać w bitwie niemeńskiej, następnej, która dokończyła niejako dzieła zwycięstwa nad bolszewikami” – mówił Andrzej Nowak.

Zdaniem byłej Konsul Generalnej Węgier Adrienne Körmendy historia pokazuje, że losy Polski i Węgier są ściśle związane. A jak dodała, zrozumienie historii ma duże znaczenie w pielęgnowaniu dzisiejszych stosunków polsko-węgierskich. Jak mówiła, historia może pomóc, ponieważ studiując ją i poznając uwarunkowania podejmowanych w przeszłości decyzji, właściwie i według możliwości, można podjąć obecnie optymalną decyzję. Jak dodała, jest to stwierdzenie warunkowe, bo nigdy naprawdę nie wiadomo, czy ta decyzja jest optymalna. Spotkanie zorganizowano z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 81. rocznicy przyjęcia polskich uchodźców na Węgrzech.

IAR/ #Kurek/w kj/ MG

 

#historia – #Instytut Wacława Felczaka

facebook
by e-smart.pl