Czy książki mogą budzić pasje inne niż czytelnicza?

Monika Chilewicz

Gdy wyobrażamy sobie osobę z książkową pasją, widzimy człowieka leżącego na wygodnej kanapie lub umoszczonego w ulubionym fotelu, zatopionego w lekturze, niedostrzegającego świata poza nią. Być może dlatego też istnieją rodzice, którzy nie zauważają potrzeby, a wręcz unikają zachęcania dzieci do sięgnięcia po książkę. Z tej perspektywy trudno im się dziwić, przecież nie chcą wychować leniucha niezdolnego do wysiłku, skupionego na czynnościach, które sprawiają mu przyjemność. Tymczasem czytanie to nie tylko czynność miła, ale i szalenie pożyteczna z punktu widzenia odkrywania własnego potencjału. Gdy prześledzimy preferencje czytelnicze dzieci, możemy już na wczesnych etapach dostrzec zainteresowanie pewnymi tematami, a równocześnie obojętność wobec innych. Są młodzi czytelnicy, którzy pochłaniają opowieści przygodowe, osadzone w egzotycznych krajobrazach. Są też zwolennicy książek historycznych, wojennych czy biografii. Warto spojrzeć na te czytelnicze gusta jak na okazję do rozwoju zainteresowań, które ostatecznie mogą doprowadzić do wyboru drogi zawodowej.

Najbogatszą ofertę znajdą bez wątpienia miłośnicy przyrody, począwszy od najmłodszych, a skończywszy na dorastających czytelnikach. Interesującą pod względem treści, ale też zachwycającą pod względem szaty graficznej propozycją jest wydana przez Naszą Księgarnię seria autorstwa znakomitego duetu ilustratorskiego: Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka. Składają się na nią trzy tomy: Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków, Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków oraz Mały atlas zwierząt Ewy i Pawła Pawlaków. Wbrew temu, co sugeruje kartonowa forma książki, jest to propozycja nie tylko dla najmłodszych, bowiem treści w niej zawarte mogą być ciekawe i zaskakujące nawet dla dorosłych. Godne polecenia – znów z powodu nieprzeciętnej grafiki i zawartości merytorycznej – są książki z serii W Muzeum wydawnictwa Dwie Siostry. O przyrodzie opowiadają trzy z nich: Animalium, Botanicum i Fungarium. Na pewno nie zawiedzie się ten, kto sięgnie po książki wydawnictwa Multico, które w przyrodzie właśnie się specjalizuje. Dzieciom dedykowana jest przede wszystkim seria opowiada o…, gdzie autorem jest zawsze naukowiec specjalizujący w danej dziedzinie, i tak, między innymi, ornitolog Andrzej Kruszewicz opowiada dzieciom o ssakach świata, leśnik Wojciech Gil o lesie, a zoolog i hodowca psów Marcin Jan Gorazdowski opowiada o psach.

Młodzi odkrywcy kosmosu również mają w czym przebierać. Wspomniana już seria W Muzeum zawiera książkę Planetarium, duży, efektowny atlas przedstawiający nie tylko planety i galaktyki, ale również teorie dotyczące powstania wszechświata. Z kolei w serii opowiada o… bestsellerami są książki popularyzatora astronomii Jerzego Rafalskiego, poświęcone gwiazdom i planetom. Warto także sięgnąć po wydaną przez Zysk i Spółkę serię powieści Lucy i Stephena Hawkingów, opowiadającą o przygodach dwojga przyjaciół, George’a i Annie, którzy z pomocą  superinteligentnego komputera o nazwie Kosmos wędrują aż na krańce galaktyki. Pierwszy tom zatytułowany jest George i tajny klucz do wszechświata.

Miłośnikom fizyki i techniki spodobają się książki Randalla Munroe, rysownika, a zarazem byłego pracownika eksperymentalnego laboratorium NASA. What if? A co gdyby? w humorystyczny sposób, za pomocą absurdalnych historyjek przedstawia skomplikowane zagadnienia, takie jak fizyka kwantowa, czarne dziury, teoria względności, przyspieszenie ziemskie itp. Podobnie jest w przypadku książki Tłumacz rzeczy, stanowiącej zbiór schematów błyskotliwie objaśniających różne zjawiska o rzeczy, od tak prostej jak długopis („kijek do pisania”) aż po reaktor jądrowy („budynek z prądem z ciężkiego metalu”). Żartobliwy styl opowiadania o skomplikowanych rzeczach ma za zadanie zachęcić młodego czytelnika do zagłębienia się w zagadnienia, które – obwarowane mnóstwem skomplikowanych pojęć i definicji – mogłyby być dla niego niezrozumiałe.


Autorka jest filologiem angielskim i księgarzem, obecnie pełni funkcję dyrektor generalnej Fundacji Mamy i Taty. Prywatnie żona i mama pięciorga dzieci.


Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

facebook
by e-smart.pl