Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że depresja to coraz większy problem zdrowotny i społeczny.
Według danych NFZ w 2021 roku świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tysiącom pacjentów. Natomiast szacuje się na depresję może cierpieć znacznie więcej osób w naszym kraju, nawet milion 200 tysięcy.
Dziś obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji oraz zachęcenie chorych do leczenia.
Według opublikowanego w tym tygodniu raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywy 2023” zaburzenia psychiczne, w tym depresja, są najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich pracowników – mówi Sylwia Rozbicka z zarządu Stowarzyszenia „Aktywnie przeciwko depresji”.
Zaznacza, że te zwolnienia są zwykle długie, trwają kilka tygodni i są wielokrotnie przedłużane przez lekarzy psychiatrów. Najczęściej epizody depresyjne, zaburzenia lękowe i stres wpływają na absencję w pracy – wynika z raportu.
Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Do smutku dołącza się uczucie zmęczenia i zaburzenia snu, trudności ze skupieniem uwagi, myśli o śmierci i samobójstwie. Eksperci podkreślają, że nie należy lekceważyć pierwszych objawów choroby, bo nieleczona depresja może się nasilać, a wczesne rozpoznanie daje większe szanse na trwały powrót do zdrowia.
IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa/ #Góra/w mk/w dw/ MG