Litwa chce wznowić szkolenia wojskowe dla rezerwistów do 60. roku życia
Litwa przywróciła zasadniczą służbę wojskową w 2015 roku, po rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Litwa chce wznowić szkolenia wojskowe dla rezerwistów do 60. roku życia. Propozycja wynika z coraz większych zagrożeń dla bezpieczeństwa w regionie. Parlament Litwy zatwierdził na razie odpowiednią nowelizację ustawy, dotyczącą powołania na dodatkowe ćwiczenia byłych rezerwistów. Projekt ma być jeszcze rozpatrywany przez komisje parlamentarne.
Zdaniem szefa sejmowego Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Laurynasa Kasciunasa, na Litwie jest blisko 38 tysięcy żołnierzy, którzy wchodzą w skład rezerwy czynnej. Z kolei 80 tysięcy to osoby zaliczające się do przeszkolonych już rezerwistów. Są to ludzie, którzy służbę pełnili wcześniej, ale po upłynięciu ponad 10 lat nie są powoływani na powtórne szkolenia. Powodem są obecne przepisy, które nie przewidują takiej możliwości. Stąd propozycja, aby żołnierze do 60 roku życia uczestniczyli w ćwiczeniach obronnych w trybie ustalonym przez ministerstwo obrony Litwy. Dzięki temu mieliby być gotowi do stawienia się w wyznaczonych miejscach w przypadku, gdyby w kraju ogłoszony był stan wojenny.
Proponowane zmiany miałyby zacząć obowiązywać w drugiej połowie tego roku. W tym tygodniu ma być ogłoszona lista poborowych na ten rok. Władze planują powołać w sumie 3800 osób. W zeszłym roku litewskie Ministerstwo Obrony deklarowało, że do 2030 roku chce zwiększyć liczbę rezerwowych, aby osiągnęła ona w 2030 roku poziom 47 tysięcy. Szkolenia mogą też odbyć studenci i poborowi dotychczas zwolnieni ze służby wojskowej.
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Kamil Zalewski/Wilno/w Siekaj/MG