Rząd zwróci się do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego

Rząd zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego na obszarze przy granicy z Białorusią – poinformował podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Decyzję w tej sprawie podjęto podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów.

To odpowiedź na hybrydowe działania białoruskiego reżimu – tłumaczył rzecznik rządu. „Naszym obowiązkiem jest zabezpieczyć nie tylko granicę Polski, ale i granicę Unii Europejskiej” – dodał Piotr Müller. Jak mówił, od początku kryzysu migracyjnego granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć prawie 10 tysięcy osób. Codziennie są to setki migrantów.

Wczoraj o zamiarze złożenia wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Szef MSWiA argumentował tę decyzję białoruskimi prowokacjami i przedostaniem się na terytorium Polski osób niebezpiecznych, powiązanych z Rosją i organizacjami islamskich fundamentalistów. O 17:00 o bezpieczeństwie na granicy polsko-białoruskiej prezydent będzie rozmawiał z szefami MON, MSWiA, kancelarii prezydenta, kancelarii premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Straży Granicznej. Rozmowa odbędzie się w BBN-ie.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/d Pilecki/d vey/d to/w hm

facebook
by e-smart.pl