Należy przywrócić godność, powagę i rangę profesora uniwersytetu

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że należy przywrócić godność, powagę i rangę profesora uniwersytetu.

Jego wykład wyemitowano podczas XIII Międzynarodowego Kongresu “Katolicy a wychowanie” poświęconego współczesnym wyzwaniom szkolnictwa wyższego i nauki. Konferencja odbywa się w Toruniu. Minister Czarnek zaznaczył, że niezwykle ważna jest autonomia profesorów. “Profesor bez możliwości wypowiadania swoich tez, argumentów, swojego światopoglądu – bez tej autonomii nie ma wolności nauki, wolności uniwersytetów i autonomii, którą postrzegamy jako autonomia uniwersytecka” – dodał.

Jak mówił Przemysław Czarnek, należy wzmocnić rangę przedmiotów formacyjnych na uczelniach. “Kanon polskiej formacji powinny stanowić: filozofia, etyka, logika, nauka o polskiej kulturze i tożsamości oraz Biblia” – dodał. Zaznaczył, że warto je uzupełnić o retorykę.

Minister edukacji i nauki mówił też o zagrożeniu wynikającym z – jak to nazwał – “ideologii gender”. “Jak można nazwać inaczej genderyzm, jeśli nie wpajaniem młodym ludziom fałszywej wizji człowieka, a zatem ugruntowanie w nich błędu antropologicznego, niezwykle niebezpiecznego dla nich samych i całego społeczeństwa” – powiedział.

Przemysław Czarnek mówił, że w sytuacji zamętu ideologicznego należy powrócić do idei katolickich uczelni. Zaznaczał, że prawo do wyrażania swojej opinii na uczelniach mają również chrześcijanie. “Te decyzje, które zostały podjęte, (…) wytyczne, to prawo do głoszenia swojego światopoglądu filozoficznego, religijnego, dla wszystkich – nie tylko dla tych, którzy preferują lewicowo-liberalny czy wręcz lewacki światopogląd. Również dla katolików, chrześcijan, również dla ludzi, którzy są konserwatystami” – dodał. Jak zaznaczył minister Czarnek, “przyszłością szkolnictwa wyższego w Polsce jest przywrócenie społecznego, kulturowego i narodowego charakteru nauki polskiej”. XIII Międzynarodowy Kongres “Katolicy a wychowanie” poświęcony jest pamięci zmarłego w tym roku kardynała Zenona Grocholewskiego. Realizowany jest w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i z uwagi na pandemię ma formułę hybrydową. Kolejne sesje zaplanowano jutro.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Zielenkiewicz/i wz/w hm/ MG

by e-smart.pl