Katowice: rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy

Odbudowa gospodarki po pandemii to temat przewodni 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Na trzydniowe wydarzenie w Katowicach zarejestrowało się około 5 tysięcy uczestników, w debatach wezmą udział między innymi politycy, samorządowcy, ekonomiści, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Organizator kongresu Wojciech Kuśpik, otwierając imprezę, podkreślił, że w ostatnich 13 latach polska gospodarka i polskie samorządy “dokonały cywilizacyjnego skoku”. Zaznaczył, że tempo tego rozwoju zahamowała pandemia, ale na krótko, bo “powrót do normalności przebiega szybciej niż moglibyśmy przewidywać”. Wojciech Kuśpik powiedział, że drugiej strony jest wciąż wiele znaków zapytania. “Nowa sytuacja geopolityczna wpływa na globalny handel, wciąż jest niepewna sytuacja epidemiczna, tak naprawdę nadal walczymy z pandemią. Gospodarki świata w kryzysie zostały dofinansowane ze środków publicznych, ale tutaj nie znamy długofalowych konsekwencji tego procesu” – ocenił. Dodał, że wyzwaniem jest też zielona transformacja. Organizator zaznaczył, że uczestnicy kongresu rozmawiają nie tylko o aktualnej sytuacji, ale również o przyszłości i o nadchodzących zmianach.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek stwierdził, że pandemia zatrzymała świat na jakiś czas, w tym Europę i Polskę. Zaznaczył jednocześnie, że nasz kraj jako jeden z pierwszych na świecie wrócił na ścieżkę odbudowy. “Wróciliśmy do potencjału PKB sprzed pandemii. Ogromne zaangażowanie instytucji państwa, również pod kątem finansowym, ale również rzeczowym, materialnym, spowodowało, że dzisiaj Polska jest na tak zwanej fazie czysto wzrostowej” – wyjaśniał.

Wojewoda liczy na to, że na taką ścieżkę wrócą pozostałe kraje europejskie. Uważa, że istotne będą teraz debaty o zmianach klimatycznych, o zaburzonych łańcuchach dostaw i o radzeniu sobie z nieprzewidywalnymi okolicznościami w przyszłości. Organizatorzy podkreślają, że Europejski Kongres Gospodarczy to jedna z największych i najważniejszych debat gospodarczych w Europie Centralnej. Dziś zaplanowano dyskusje między innymi o odbudowie gospodarki i handlu międzynarodowego po pandemii, Europejskim Zielonym Ładzie, wizji systemu ochrony zdrowia oraz o ekologicznym transporcie.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Jasik/i wz/w Wj/ MG

by e-smart.pl