Węgry: list 22 ambasadorów ws. zmiany prawa o zgromadzeniach
Węgry-parada równości-list-ambasadorowie Dwudziestu dwóch ambasadorów pracujących na Węgrzech podpisało się pod listem protestacyjnym dotyczacym zmiany prawa o zgromadzeniach. Nowe przepisy wprowadzają zakaz organizowania na Węgrzech parad równości. Wśród sygnatariuszy znalazł się między innymi kierujący polską placówką chargé d’affaires Jacek Śladewski, nie ma natomiast przedstawiciela ambasady amerykańskiej. Dyplomaci napisali w liście, że są głęboko zaniepokojeni ustawodawstwem, które skutkuje ograniczeniem prawa do pokojowych zgromadzeń i wolności wypowiedzi. Są to, jak zaznaczono, prawa przynależne wszystkim, niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Na pismo zareagował szef węgierskiej dyplomacji. „Chcą nam z zewnątrz mówić, jak mamy tu żyć. Parlament węgierski, wybrany przez naród węgierski w suwerennych Węgrzech, sam decyduje, jakie prawa uchwalać.” – powiedział Péter Szijjártó. IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Piotr #Piętka/Budapeszt/i mm/w OK

dołącz do newslettera 
