Węgierska policja użyła siły wobec blokujących radio przed wywiadem Orbana
Węgry – Orban – protest Węgierska policja użyła siły przeciwko blokującym wejście do publicznego radia, gdzie Viktor Orbán miał udzielać wywiadu. Premier wjechał do siedziby rozgłośni tylną bramą. Jak co tydzień węgierski premier miał udzielić wywiadu państwowemu Radiu Kossuth. Tym razem jednak wejście do siedziby stacji blokowało kilkanaście osób. Protest zorganizowała liberalna, parlamentarna partia Momentum. Od kilku dni sprzeciwia się ona nowelizacji prawa przeforsowanej przez rządzący Fidesz, uniemożliwiającej w praktyce organizowanie parad równości. W pewnym momencie protestujący zostali siłą wyniesieni z blokady radia, tak aby umożliwić komunikację. Demonstranci nie spotkali jednak premiera. Ten został przez swoich ochroniarzy dowieziony do rozgłośni tylną bramą. Gdy protestujący się o tym dowiedzieli, wykrzykiwali hasła „Tchórz”. W wywiadzie premier Viktor Orbán odniósł się do tego i innych ostatnich protestów. Powiedział, że nieprotestująca większość powinna mieć prawo do spokojnego życia. Na razie sprzeciwia się jednak wprowadzeniu przepisów, które zabraniałyby protestów utrudniających życie ludziom – na przykład blokad mostów. Twierdzi, że w koalicji rządzącej pojawiają się takie pomysły. IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Piotr #Piętka/Budapeszt/w wk

dołącz do newslettera 
