Trump: musimy mieć Grenlandię

USA – Trump – Grenlandia Donald Trump podtrzymał zamiar przejęcia Grenlandii. Pytany o wizytęwiceprezydenta JD Vance’a na wyspie, prezydent USA powiedział, że Stany Zjednoczone muszą mieć Grenlandię ze względów bezpieczeństwa. Wiceprezydent JD Vance wraz z żoną Ushą odwiedzili amerykańską bazę wojskową na Grenlandii. Pierwotnie mieli zatrzymać się też w stolicy tego terytorium Nuuk, ale ta część podróży została odwołana z powodu negatywnej reakcji władz i mieszkańców Grenlandii. „Nasze przesłanie do Danii jest bardzo proste: Dania nie wykonała dobrej roboty dla mieszkańców Grenlandii” – powiedział Vance. Wiceprezydent USA wyraził przekonanie, że Grenlandczycy wybiorą uniezależnienie się od Danii a następnie przystąpią do rozmów z USA. Gdy JD Vance przemawiał na Grenlandii, Donald Trump wypowiedział się w tej sprawie w Białym Domu. „Potrzebujemy Grenlandii dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Musimy mieć Grenlandię. To nie jest pytanie czy możemy się obyć bez Grenlandii. Nie możemy” – mówił Trump. Pomimo nacisków ze strony administracji Trumpa przywódcy Danii i Grenlandii zdecydowanie sprzeciwiają się postulatom prezydenta USA.Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/w OK

facebook
by e-smart.pl