Słowacka prasa o amerykańskich cłach na auta
Słowacja – USA – cła – reakcje „Nadchodzą ciężkie czasy dla naszych fabryk” – tak słowacka prasa komentuje ogłoszone przez Donalda Trumpa 25-procentowe cła na samochody sprowadzane spoza Stanów Zjednoczonych. Nowe taryfy mają wejść w życie 3 kwietnia. Bruksela zapowiedziała szukanie rozwiązań, które mają chronić interesy gospodarcze Unii Europejskiej. Amerykańskie cła trafiły dziś na pierwsze strony słowackich gazet. Kraj ten jest uzależniony od eksportu samochodów do USA w większym stopniu niż inne państwa Unii. Tylko w ubiegłym roku wartość aut, które trafiły na amerykański rynek ze Słowacji wyniosła prawie sześć i pół miliarda dolarów. „Trump uderzył w fabryki” – to nagłówek z dziennika „Pravda”, który pisze o „poważnej szkodzie dla relacji handlowych” ze Stanami Zjednoczonymi. Z kolei gazeta „Hospodárske Noviny” przytacza prognozę Narodowego Banku Słowacji. Eskalująca wojna handlowa może według niej oznaczać spowolnienie gospodarcze i redukcję 20 tysięcy etatów w perspektywie trzech lat. Słowacka prasa wiąże jednocześnie nadzieje z negocjacjami zapowiadanymi przez Brukselę. „Europa musi zareagować, ponieważ cła uderzą nas w najbardziej wrażliwe miejsce” – komentują „Hospodárske Noviny”.IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Wojciech Stobba/Praga/i mg/w wk

dołącz do newslettera 
