Pamięć ofiar bomby atomowej zrzuconej na Nagasaki
Japonia – Nagasaki – atom – rocznica Nagasaki uczci pamięć ofiar zrzucenia na to miasto bomby atomowej. Trzy dni wcześniej podobne uroczystości odbyły się w Hiroszimie. W obchodach 80. rocznicy pierwszego w dziejach wykorzystania broni jądrowej wzięła udział rekordowa liczba 120 delegacji zagranicznych. W sumie w uroczystości uczestniczyło około 55 tysięcy osób. Ceremonia w Nagasaki rozpocznie się o 11:02 czasu lokalnego (o 4:02 rano czasu obowiązującego w Polsce), czyli o godzinie, o której amerykański ładunek nuklearny eksplodował 500 metrów nad japońskim miastem. W chwili wybuchu zginęło około 27 tysięcy osób. Z powodu choroby popromiennej do końca 1945 roku liczba ofiar wzrosła do 70 tysięcy. Przemawiając podczas obchodów rocznicowych w Hiroszimie premier Shigeru Ishiba stwierdził, że misją Japonii – jako jedynego kraju, który doświadczył zagłady nuklearnej – jest wspieranie działań zmierzających do stworzenia świata wolnego od broni jądrowej. Z kolei burmistrz Hiroszimy Kazumi Matsui, którego rodzice przeżyli wybuch bomby atomowej, zauważył, że tempo zbrojeń na świecie przyspiesza, co świadczy o tym, iż społeczność międzynarodowa nie wyciągnęła wniosków z tragicznej historii. Zrzeszająca osoby, które przeżyły eksplozje jądrowe organizacja Nihon Hidankyo została w ubiegłym roku wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla. Przyznano ją za „wysiłki na rzecz stworzenia świata wolnego od broni jądrowej i za wykazanie poprzez zeznania świadków, iż broń nuklearna nie może być nigdy więcej wykorzystana”. Z danych japońskiego ministerstwa zdrowia wynika, że żyje nieco ponad 99 tysięcy hibakusha, czyli osób, które przeżyły eksplozje nuklearne. Średnia ich wieku wynosi 86 lat. Decyzję o wykorzystaniu broni jądrowej podjął prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman. Do zbombardowania Hiroszimy wykorzystano ładunek uranowy. W przypadku Nagasaki natomiast był to ładunek plutonowy. Kilka dni po zrzuceniu bomb atomowych na japońskie miasta, 15 sierpnia 1945 roku, cesarz Hirohito ogłosił kapitulację. Została ona formalnie podpisana 2 września.Informacyjna Agencja Radiowa/Kyodo&Reuters/Wojciech Kusiak/i mm/w hm

dołącz do newslettera 
