Minister Radosław Sikorski z wizytą w Bukareszcie
Bukareszt – Sikorski – wizyta Bezpieczeństwo, współpraca gospodarcza i wspólne poparcie dla rozszerzenia Unii Europejskiej – to główne tematy poruszane podczas wizyty ministra Radosława Sikorskiego w Bukareszcie. Szef polskiej dyplomacji spotkał się w stolicy Rumunii między innymi z premierem tego kraju Marcelem Ciolacu i ministrem spraw zagranicznych Emilem Hurezeanu. Podczas spotkania z mediami ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rumunii podkreślali, że nasze państwa są ze sobą silnie związane i mają wspólną wizję – zarówno w kwestiach geopolitycznych, jak i gospodarczych. Szef polskiego MSZ zauważył, że efekty udanej współpracy widać między inny dzięki kolejnym polskim firmom, które wchodzą na rynek rumuński. „Szczególnie w sektorze finansowym i bankowym. Nasz największy bank PKO BP otworzył właśnie oddział korporacyjny w Bukareszcie. Cieszymy się też, że firma BLIK 1 października ubiegłego roku uzyskała zgodę Narodowego Banku Rumunii na prowadzenie działalności operacyjnej” – powiedział szef polskiej dyplomacji. Ministrowie rozmawiali też o utrzymaniu poparcia dla rozszerzenia Unii Europejskiej o Mołdawię i kraje Bałkanów Zachodnich. Dużo miejsca poświęcono również bezpieczeństwu i trwającej rosyjskiej agresji w Ukrainie. Szef rumuńskiej dyplomacji Emile Hurezeanu podkreślił, że kwestia ewentualnego zakończenia konfliktu dotyczy bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO, od północnego Bałtyku po Morze Czarne. „Wyraziliśmy silne poparcie dla ustanowienia trwałego i sprawiedliwego pokoju, popartego solidnymi i wiarygodnymi gwarancjami bezpieczeństwa. Ten cel można osiągnąć poprzez zaangażowanie wszystkich naszych sojuszników, ponieważ nie dotyczy to tylko bezpieczeństwa Ukrainy, ale całej wschodniej flanki NATO. Nasza koordynacja w tym zakresie pozostaje niezbędna. Zaznaczyliśmy, że głosy krajów wschodniej flanki muszą być słyszane, a nasze perspektywy muszą być brane pod uwagę podczas dyskusji z Ukrainą”. Minister Radosław Sikorski w Bukareszcie poinformował, że trwają rozmowy na temat zorganizowania polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych, które mogłyby odbyć się w drugiej połowie roku w Polsce, po zakończeniu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Jest to pierwsza wizyta ministra Radosława Sikorskiego w Rumunii podczas obecnej kadencji rządu.IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Lis/i mg/w wk

dołącz do newslettera 
