Lekarze Bez Granic gotowi pomagać w Mjanmie, są na miejscu

Mjanma-Lekarze Bez Granic-trzęsienie Organizacja Lekarze Bez Granic gotowa do pomocy rannym w wyniku trzęsienia ziemi w Mjanmie i sąsiednich krajach. W wyniku wstrząsów zginęły 144 osoby, a ponad siedemset jest rannych. W komunikacie polskiego oddziału organizacji podano, że jej lekarze są w Mjanmie i sąsiednich krajach ze względu na organizowane projekty humanitarne. „Organizacja ma zasoby, aby odpowiedzieć na potrzeby społeczności dotkniętych kataklizmem, kiedy tylko władze kraju zapewnią jej dostęp do dotkniętych kataklizmem terenów, aby przeprowadzić rozpoznanie potrzeb i zapewnić opiekę medyczną” – napisano w komunikacie. Lekarze Bez Granic zwracają uwagę, że skutki dla ofiar trzęsienia ziemi mogą być katastrofalne, szczególnie dla tych wymagających pierwszej pomocy z powodu urazów. „Szybka interwencja często pozwala na uratowanie kończyn, które w przeciwnym wypadku musiałyby być amputowane” – piszą przedstawiciele organizacji. Lekarze bez Granic martwią się również o osoby, które stracą schronienie, dostęp do opieki medycznej i źródeł bezpiecznej wody pitnej. W takich sytuacjach to bardzo ważne dla ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych przez wodę. Wcześniej gotowość do pomocy w Mjanmie zadeklarowali polscy strażacy. Na razie jednak nie dostali wezwania. Ta czynność należy do państwa poszkodowanego.Informacyjna Agencja Radiowa/komunikat/d to/w hm

facebook
by e-smart.pl