Grenlandia: będzie szeroka koalicja bez partii „proamerykańskiej”

Grenlandia-nowy rząd-koalicja Cztery z pięciu partii w parlamencie Grenlandii zgodziły się na utworzenie koalicji. Jedyną siłą, która nie przystąpi do rządu, jest populistyczna partia Nalerak („Punkt Orientacyjny”), wyraźnie demonstrująca chęć poszerzenia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Informację o utworzeniu szerokiej koalicji potwierdził szef największej partii parlamentarnej – Demokratit – Jens-Frederik Nielsen. Nowa umowa koalicyjna zostanie oficjalnie podpisana jutro rano – w dniu wizyty na Granlandii delegacji USA pod przewodnictwem wiceprezydenta J.D. Vance’a i jego żony. W tym tygodniu wiceprezydent USA powiedział o planach Donalda Trumpa wobec Grenlandii i że „nie obchodzi ich, co krzyczą Europejczycy”. Amerykański przywódca jeszcze bardziej zaostrzył ton wypowiedzi dotyczących Grenlandii, twierdząc, że Stany Zjednoczone „muszą mieć” tę wyspę.Informacyjna Agencja Radiowa/dr.dk/w hm

facebook
by e-smart.pl